Protocolul alianței care guvernează în România a prevăzut ca în anii de mandat asigurat de majoritatea formată în Parlament, PNL și PSD să își împartă perioadele în care conduc Guvernul.
Primii au fost cei de la PNL, prin premierul Nicolae Ciucă. Au existat voci care s-au folosit de contextul generat de criza economică și de războiul de la est, spunând că nu ar fi oportune schimbările la nivel guvernamental.
Liderii PNL s-au reunit în weekend, la Snagov – Vila Lac 2, unde au discutat ce vor face mai departe în relația cu PSD.
În urma discuțiilor despre preluarea sau păstrarea unor ministere, Nicolae Ciucă ne-a spus colegilor săi, reuniți, duminică, la Vila Lac, că rotația se va face „ca în protocol”.
„PNL este azi peste procentele de la preluarea mandatului meu de președinte de partid. Asta pentru că PNL a asigurat stabilitatea țării și a făcut ceea ce a spus că face. Nu a provocat și nu a răspuns provocărilor politice.
Guvernul a fost performant – cel mai bun procent de absorbție, în context economic grav. Rotația se va face ca în protocol. Vă asigur!”, le-a spus Ciucă liberalilor.
Ciucă ar urma să fie înlocuit de Marcel Ciolacu la conducerea Guvernului, la finele lunii mai. Se discută și la ce ministere vor fi schimbări.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































