Consilierii PNL au explicat situația Parcului Municipal Vest. ”Cu banii economisiți putem sprijini Termo Ploiești”

Parcul Municipal Vest din Ploiești

Consilierii locali PNL Ploiești au susținut astăzi o conferință de presă în care au demontat acuzațiile aduse în spațiul public atât de primarul Andrei Volosevici, cât și de alți politicieni cu privire la Parcul Municipal Vest.

- Publicitate -

Aceștia au prezentat un proiect de hotărâre de consiliu local privind cedarea temporară a parcului către Consiliul Județean Prahova pentru realizarea unor investiții precum o sală de sport polivalentă, un bazin de înot și un patinoar acoperit, urmând ca la finalul lucrărilor aceste obiective să reintre în patrimoniul Municipiului Ploiești.

Înainte de a fi supus votului în Consiliul Local Ploiești, proiectul va fi pus în dezbatere publică timp de 30 de zile.

”Primăria Ploiești nu are bani pentru a face astfel de investiții în Parcul Municipal Vest. Numai administrarea lui costă, anual, 700-800.000 de euro, bani care vor putea fi folosiți pentru gazele necesare Termo Ploiești, de exemplu. Proiectul are clauze foarte clare: dacă în 24 de luni Consiliul Județean Prahova nu începe investițiile, parcul revine de drept în patrimoniul Ploieștiului, iar dacă se realizează aceste obiective, ele vor fi cedate primăriei dacă va avea fonduri pentru a le administra” a declarat consilierul PNL, Simona Popescu.

- Publicitate -

Aceasta a precizat că procedura este legală și a mai fost folosită și aprobată de același primar Andrei Volosevici în mandatul anterior, care acum o contestă.

”În primul său mandat, domnul primar Volosevici a semnat cedarea mai multor terenuri la Consiliul Județean Prahova și clădiri din Ploiești, precum Sala Sporturilor Olimpia la Compania Națională de Investiții.

Citește și Liderul PNL Ploiești: ”Volosevici a generat un alt circ ieftin, Parcul Municipal Vest, pentru a acoperi caloriferele reci ale ploieștenilor”

După modernizarea Sălii Olimpia, respectiv după ecologizarea fostei rampe de gunoi a orașului, acestea au revenit în proprietatea primăriei. E drept, atunci președintele CJ Prahova era Mircea Cosma în care domnul primar se pare a avut mai multă încredere. Nu ia nimeni acasă parcul” a mai spus consilierul PNL.

- Publicitate -

În ceea ce privește posibilitatea unui parteneriat între Primăria Ploiești și Consiliul Județean Prahova pentru modernizarea Parcului Municipal Vest, această soluție a ”picat” din cauza punctelor de vedere diferite ale primarului, respectiv președintelui CJ Prahova, au mai spus consilierii PNL Ploiești.

În ceea ce privește situația juridică a investițiilor din fonduri europene pentru Parcul Municipal Vest, procedura de monitorizare a expirat încă din anul 2021.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Marius Nica
Marius Nica lucrează în presă din anul 2000. A început cu presa scrisă, fiind reporter și ulterior redactor la Telegraful de Prahova, Muntenia Telegraf, apoi a devenit redactor șef la Monitorul de Prahova. A urmat o carieră în televiziunea locală, fiind realizator și moderator la posturile Will TV și Alpha TV, dar și colaborator la Evenimentul Zilei, Radio K și Will FM. Din 2007 este directorul editorial al ziarului Observatorul Prahovean.