După ce senatorul PNL de Prahova, Roberta Anastase, a transmis public că i-a luat ceva timp să îl convingă pe primarul Ploieștiului că este e nevoie de creșe noi în oraș, Andrei Volosevici a reacționat. VIDEO la finalul textului.
Ieri, după ce primăria a anunțat semnarea unui contract de finanțare pentru o creșă nouă în Ploiești (detalii AICI), senatorul PNL de Prahova, Roberta Anastase, a postat pe Facebook următorul mesaj:
”Ma bucur foarte mult ca s-a ajuns in etapa semnării acestor contracte. Îmi aduc aminte ca am avut o discuție cu ministru dezvoltării, Atilla Cseke, care mi-a atras atenția ca Ploiestiul era printre putinele municipii, dacă nu singurul, care nu aplicase pentru acest program național. Mi-a luat ceva timp sa îl conving pe primar ca e nevoie de crese noi in Ploiești si ca acest program reprezintă o oportunitate. Ce sa mai zic? Totul e bine când se termina cu bine!”
Astăzi, într-o conferință de presă, primarul Andrei Volosevici a reacționat la mesajul deputatului Anastase.
”Niciodată doamna Anastase nu s-a rugat de mine să facem vreo creșă la Ploiești. În plus, ceea ce noi am pus oficial pe site-ul primăriei a fost altă creșă decât crede doamna. Concret, și din nou vorbim pe documente, în 8 iulie 2021, cu mult înainte să apară programul creșe în PNRR, Primăria Ploiești a făcut solicitare către CNI, cu corespondență care s-a aprobat.
Citește și Are vreun consilier curaj să propună ”liber la debranșare” în Ploiești?
Discuția, purtată de niște consilieri nu de doamna Anastase, în ciuda a ceea ce se încearcă să se spună că nu fac lucruri pentru orașul ăsta, pentru că iubesc orașul ăsta, chiar dacă în momentul acesta am gustul amar vis-a-vis de ce se întâmplă, noi am depus toate documentele la CNI, am ținut corespondență, a mers pe lista sinteză, după care s-a aprobat. Ce s-a întâmplat apoi? A apărut programul PNRR pe creșe, nefiind bani la CNI și vă rog să verificați lucrurile acestea. N-are nicio legătură cu ce spune doamna senator cu noua depunere, care vizează o cerere pentru o creșă pe Cosminele.
Eu înțeleg că nu mă iubește, nu m-o iubi, asta este, ce să faci, dar cinstit, un senator al României care dezinformează…e cam jenant. Deci clar: 8 iulie, pe programul CNI, fără nicio legătură cu PNRR, s-a depus corespondența, guvernul a decis că nu are banii necesari și când a creat cadrul pe PNRR a dus programul de creșe acolo, nu m-a tras nimeni de mânecă știind care este situația în creșe am depus o cerere pentru Cosminele, iar eu am dat ieri un comunicat pentru creșa depusă din 8 iulie 2021 și care este pe Aleea Strunga”
VIDEO De la minutul 22:00 al înregistrării
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































A uitat de mandatul trecut când îl sponsoriza Roberta. Mizerabil caracter acest Andrei.
Se cearta calicii pe blidul gaurit. Doi evadati din uterul PD-ului.
S-a terminat frumoasa “prietenie” de familie când cei trei Anastase, Volosevici, Bădescu puneau la cale în sufragerie mersul politicii în Prahova: tu la primărie, tu la senat, tu la cameră. Bădescu a ieșit primul din rând și a reușit un spectaculos dezastru la primărie pe proiectele (parc la marginea orașului, linie dublă tramvai pe străzi cu sens unic) inițiate de bunul lui amic Volosevici. De pe urma acelor proiecte suferim și acum financiar. De haram fuse, de haram se duse.