O tânără din Bacău a sunat în noaptea de Înviere de mai multe ori la 112 să anunțe că a fost răpită. În realitate era acasă la iubitul ei

apel 112
Tânăra are 25 de ani, din comuna Letea-Veche (Bacău), era de fapt acasă la iubitul ei, în comuna Traian.

În seara de Înviere, o tânără din Bacău a sunat la 112 și a spus că a fost răpită și sechestrată în județul Neamț. Zeci de polițiști și jandarmi au plecat în căutarea ei, relatează Știri-Neamț.ro.

- Publicitate -

Tânăra a intrerupt apelul telefonic fără a oferi date suplimentare, astfel că polițiștii Serviciului de Investigații Criminale Bacău au început imediat verificările.

„Au fost mobilizați zeci de polițiști de investigații criminale, ordine publică, rutieră, luptători pentru acțiuni speciale și jandarmi.

În timpul cercetărilor, tânăra revenea cu apeluri în care furniza nume și date personale false, inducând în eroare echipele investigative”, a spus purtătorul de cuvânt al IPJ Bacău, potrivit digi24.ro.

- Publicitate -

„Totodată, aceasta ar fi afirmat că ar fi fost luată cu forța din gara din municipiul Roman și transportată pe raza unei comune din județul Neamț, unde ar fi fost ținută într-un imobil, contrar voinței acesteia”, mai spun polițiștii.

Tânăra are 25 de ani, din comuna Letea-Veche (Bacău), era de fapt acasă la iubitul ei, în comuna Traian.

Ea le-a spus polițiștilor că a înscenat totul pentru că nu voia ca părinții ei să știe că și-a vizitat iubitul.

- Publicitate -

„Fiți responsabili când apelați 112! Poate acel timp ocupat de apeluri nejustificate, privează o persoană aflată în nevoie de ajutorul oamenilor legii,” a mai spus purătorul de cuvânt al IPJ Bacău.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ștefan Vlăsceanu
Ștefan Vlăsceanu a fost interesat de presa scrisă încă din perioada liceului, când a intrat pentru prima dată pe ușa redacției ziarului Monitorul de Prahova. Este cel mai tânăr jurnalist din echipa Observatorul Prahovean, în prezent fiind redactor șef. Publică și documentează lunar zeci de articole și subiecte din domenii precum eveniment, social și investigații. În paralel administrează ziarul Observatorul de Brașov. Este absolventul facultății de Sociologie și Comunicare din Brașov, promoția 2013 și câștigător al Galei Tineretului Prahovean 2023 – cel mai activ tânăr jurnalist prahovean.