Olimpici naționali ținuți flămânzi, în camere cu geamuri sparte și care care colcăiau gândacii. Este experiența cumplită de care au avut parte elevii de top, participanți al Olimpiada de științe socio-umane, ce s-a ținut la Slobozia, în județul Ialomița. Tinerii au reclamat faptul că, din cauza condițiilor improprii, nu s-au putut concentra așa cum trebuie la probele de concurs.
„Prima noastră masă a constat în 2 crenvuști și un deget de muștar. Au fost fete care au găsit în camera lor un geam spart, au adus o bandă de scotch. Intra frig și nu au dormit bine noaptea. Într-o cameră cada dădea apă afară. Ne-au zis că o porție de ciorbă are doar 3 perișoare. Nu aveam voie mai mult. Oribilă experiență”, a spus Dragoș Lefter, olimpic la Logică, notează digi24.ro.
Inspectoratul Școlar din Ialomița a negat acuzațiile, în ciuda fotografiilor făcute de elevi. Reprezentanții instituției au declarat că nu se pot întâmpla astfel de lucruri în hoteluri de 3 și 4 stele pe care le-au pus la dispoziție olimpicilor.
La fel, reprezentanții Ministerului Educației, care au precizat că au fost majorate tarifele pentru cazare și masa. „Anul acesta, tariful pentru cazare și masă decontat de Ministerul Educației a fost de 200 lei/participant la hoteluri de 3 și chiar 4 stele”, a spus secretarul de stat în ME, Florian Lixandru.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































