Senatul României vrea să-și cumpere limuzine cu peste un milion de euro

Senatul vrea să cumpere 22 de limuzine, pentru care a pregătit 4,5 milioane de lei, fără TVA, iar din cerințele cât se poate de specifice pe care le-a trecut în caietul de sarcini se poate ghici și modelul și marca de mașină pe care și-l doresc aleșii.

- Publicitate -

Potrivit stirileprotv.ro, termenul limită pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare este de 6 aprilie. Contractul de achiziție, publicat pe SEAP, va fi atribuit prin licitație deschisă, online, criteriul fiind prețul cel mai scăzut.

Caietul de sarcini întocmit de Senat conține însă o serie de caracteristici tehnice atât de exacte, încât singurul model găsit de de jurnaliștii ȘtirileProTV care se încadrează în cererile Senatului este modelul Superb, de la Skoda.

Iată ce alte specificații tehnice a pus Senatul în caiet: autoturism lip limunizat fabricat în 2023, lungime 4950 mm, lățime (cu oglinzi) 2.100 mm, norme de poluare Euro 6, culoare negru metalizat, benzină, capacitate cilindrică între 1.900 și 2.000 cc, putere motor minim 250 cp.

- Publicitate -

Capacitatea portbagajului trebuie să fie de minim 450 litri, rezervor de minim 50 litri, consumul maxim de 10 litri/100 km.

Limuzinele trebuie să prezinte o serie întreagă de alte caracteristici, inclusiv de confort, după cum se poate vedea mai jos:

Mario Oprea, secretarul general al Senatului, a declarat luni pentru Digi 24 că nu i se pare exagerat ca o mașină să aibă 250 de cai putere, iar suma de 50.000 de euro pe bucată nu e chiar mare, precizând el că ar fi vorba de un preț maxim, orientativ.

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ciprian Pap
Ciprian Pap este jurnalist local din 2007. A lucrat ca redactor/reporter/realizator în presa tipărită dar și în TV, în redacții precum Universul Prahovean, Telegraful de Prahova, Alpha TV Ploiești, Monitorul de Prahova și Telegrama de Prahova (colaborator). Din 2008 face parte din echipa Observatorul Prahovean, unde a pus umărul la construcția ediției online. A renunțat treptat la scris pentru a se dedica dezvoltării tehnice a ziarului online și a proiectelor conexe iar acum este coordonatorul echipei tehnice. Este pasionat de tehnologie, publicitate și new media și îl vedeți semnând, din când în când, articole de profil.