Un bărbat din comuna Luciu, județul Buzău a fost amendat cu 12.000 de lei pentru că a abandonat șapte pui de câine, după ce polițiștii s-au autosesizat în urma apariției unor imagini pe rețelele de socializare, informează News.ro.
Potrivit IPJ Buzău, luni, în urma apariției în mediul online a unei înregistrări video în care se observa un bărbat în timp ce abandona mai mulți pui de câine, poliţiștii de Biroul pentru Protecția Animalelor s-au sesizat din oficiu şi au demarat verificări, stabilind că protagonistul este un bărbat din Luciu, în vârstă de 53 de ani, care a abandonat puii de câine pe o stradă din municipiul Buzău, în zona unei autogări, în două zile succesive. Acțiunile bărbatului au fost surprinse de un sistem de monitorizare video.
Citește și: Bărbat la un pas de comă alcoolică, depistat la volan pe o stradă din Slănic
„Bărbatul care a abandonat puii de câine a fost identificat de polițiştii Biroului pentru Protecția Animalelor şi i-au fost aplicate sancțiuni contravenționale, în valoare de 12.000 de lei, pentru nerespectarea prevederilor Legii 205/2004 privind protecţia animalelor, respectiv OUG 155/2001 privind sterilizarea şi microciparea câinilor.”, precizează polițiștii.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































