CNSU a adoptat o hotărâre în privința carantinării persoanelor care se întorc în România.
La finalul lunii ianuarie, autoritățile române au renunțat la lista statelor cu risc epidemiologic ridicat și au aplicat aceleași criterii de carantinare pentru toți cetățenii veniți din străinătate care nu puteau face dovada că au trecut prin boală, au fost vaccinați sau au un test cu rezultat negativ.
Începând din 9 martie, România nu va mai impune carantina cetățenilor veniți din alte țări. La intrarea în țară nu va mai fi nevoie de certificatul covid, test PCR sau formularul PLF.
Citește și: Mai puțin despre Putin, mai mult despre noi și sănătatea noastră mintală
Ministrul Sănătății a anunțat astăzi ridicarea tuturor restricțiilor din starea de alertă, precum obligativitatea purtării măștii, a izolării, a restricțiilor de program și de capacitate pentru HoReCa.
Hotărârea integrală adoptată de CNSU:

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































