Românca Eveline Cismaru a făcut parte dintr-o bandă de hackeri care infectat mii de computere între 2014 și 2016. Aceasta a ispășit pedeapsa cu închisoarea și le-a cerut scuze victimelor sale, într-o emisiune a postului RTL, scrie Libertatea.
Eveline Cismaru a ajuns în rețeaua hackerilor prin intemediul iubitului ei de atunci: „Știam multe despre criminalitatea cibernetică, pentru că el era de multă vreme în lumea asta. Eram singura femeie din lumea asta și toți bărbații erau fericiți să mă ajute”, a povestit aceasta.
În 2016, departamentul cibernetic al poliției olandeze a primit informații conform cărora un server olandez ar fi fost implicat în distribuirea CTB-locker. Serverul a fost investigat și astfel banda de hackeri români a fost arestată.
Acum Eveline este liberă, locuiește în Londra și își conduce propria afacere în domeniul marketingului și al social media. Ea spune că nu se mai implică în activități infracționale cibernetice.
În emisiunea de la televiziunea olandeză ea le-a cerut scuze victimelor atacurilor sale cibernetice: „Îmi pare rău, oameni buni! Folosiți parole mai puternice și nu faceți clic pe link!”.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































