De ce e bine să-ți încarci telefonul doar până la 80%. Cum ne putem proteja durata de viață a bateriei

După câțiva ani de utilizare a telefonului bateria acestuia nu va mai funcționa la capacitățile inițiale, ceea ce va duce la o perioadă mai scurtă în care putem folosi telefoanele mobile. Iată câteva metode pentru a preveni uzarea bateriei.

- Publicitate -

Pentru a evita situația în care ești nevoit să ai tot timpul un încărcător în posesie pentru a nu rămâne fără baterie la telefon, puteți folosi unele sfaturi ale specialiștilor pentru a menține sănătatea bateriei.

Noile telefoane folosesc baterii litiu-ion, pentru acestea fiind indicate încărcări mai dese, în cicluri scurte, decât încărcările în cicluri complete. Este indicat ca încărcările bateriei să se facă între 30% și 80%, deoarece voltajul între aceste procente este cel mai jos.

Citește și Atenție la știrile false apărute online, pe site-uri care copiază identitatea Știrilor Pro TV

Evitați încărcarea telefonului peste noapte. Pe timpul nopții telefonul va trece de 80%, moment în care voltajul este mai ridicat și va duce la îmbătrânirea mai rapidă a bateriei.

- Publicitate -

Evitați folosirea telefonului atunci când acesta se află la încărcat. Curentul folosit în utilizarea telefonului poate fi mai mare decât curentul care intră în baterie și poate duce la deteriorarea bateriei. În plus, temperatura telefonului va crește foarte mult.

Căldura dăunează sănătății bateriei. Temperatura ideală a bateriei trebuie să fie între 25 și 40 de grade Celsius. La o temperatură de peste 40 de grade capacitatea bateriei poate scădea până la 65% într-un an. La o temperatură de peste 60 de grade capacitatea bateriei poate scădea până la 65% în trei luni.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

SURSĂSamsung Comunity
David Mihalache
David Mihalache este absolventul Facultății de Informatică din cadrul Universității de Petrol și Gaze din Ploiești, iar din 2021 face parte din echipa Observatorul Prahovean. În afară de activitatea desfășurată în zona IT a ziarului, David semnează și articole din domenii precum tehnică și știință sau sport.