Proteste anti-guvernamentale în Germania. Potrivit Greenpeace, zeci de mii de oameni au ieșit în stradă

Sursa foto: Captură Youtube

Sâmbătă, 22 octombrie, în mai multe orașe din Germania zeci de mii de oameni au ieșit în stradă pentru a cere o distribuire corectă a fondurilor guvernamentale venite ca ajutoare pentru creșterea prețurilor la energie și a ridicării costului vieții.

- Publicitate -

Protestatari purtând pancarte au ieșit pe străzi la Berlin, Dusseldorf, Hanovra, Stuttgart, Dresda şi Frankfurt. Aceștia au solicitat, printre altele, reducerea inflației, renunțarea la energia nucleară și majorarea subvențiilor la energie pentru cei săraci.

Greenpeace, unul dintre organizatori, afirmă că circa 24.000 de oameni au participat la aceste proteste. Cifrele poliției arată doar 1.800 de oameni adunați la Berlin.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112