
Angelica Manole (acum Rădulescu), fosta angajată a croitoriei Tanex din Vălenii de Munte, care a protestat public împotriva reducerii salariilor în timpul pandemiei, a câștigat definitiv procesul cu compania care a concediat-o abuziv. Instanța a decis că desfacerea contractului de muncă a fost abuzivă.
Povestea a început în luna aprilie a anului 2020, când Ionela Angelica și-a postat pe Facebook ”fluturașul” de salariu emis de croitoria din Vălenii de Munte la care lucra.
În document apărea ”lichidarea” de 23 de lei, salariul din acea lună – 693 de lei fiind mult mai mic decât minimul pe economie.
Ulterior, Angelica a fost concediată pentru că a avut curajul de a vorbi cu presa și de a se adresa ministrului Muncii de la acel moment.
Fosta angajată a contestat decizia în instanță și a câștigat procesul la Tribunalul Prahova. Ulterior, Tanex a făcut recurs, însă Curtea de Apel l-a respins.
Astfel, instanța a constatat nulitatea absolută a Deciziei nr.217/29.06.2020, emise de intimată, prin care s-a dispus sancţionarea disciplinară a contestatoarei.
Citește și Fosta angajată a croitoriei din Vălenii de Munte a câștigat definitiv procesul cu Tanex: ”Le mulțumesc tuturor celor care au fost alături de mine”
Totodată, completuld e judecată a dispus repunerea părţilor în situaţia anterioară emiterii deciziei de concediere indicate, prin reintegrarea contestatoarei în funcţia deţinută anterior concedierii.
Mai mult, croitoria a fost obligată la plata către fosta angajată a unei despăgubiri egale cu salariile indexate, majorate şi reactualizate, cu indicele de inflaţie şi cu dobânda legală penalizatoare, şi cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat, începând cu data concedierii şi până la data reintegrării efective.
Vorbim de o perioadă de doi ani și cinci luni.
Totodată, angajatorul a trebuie să îi mai plătească și suma de 650 lei, cu titlu de drepturi salariale neachitate.
Citește și VIDEO: Angelica Manole, noi dezvăluiri despre munca grea și prost plătită din croitorii: ”Se știa când venea un control. Am făcut plângere penală, dar dosarul zace de un an la Poliția Vălenii de Munte”
Deși Angelica a cerut și despăgubiri morale, instanța i-a respins solicitarea.
Fosta angajată ar trebui să-și primească banii până cel târziu pe 16 decembrie, în caz contrar urmând să plătească penalități de întârziere de 1%/zi.
Reamintim că fosta angajată a sesizat și Parchetul din Vălenii de Munte, vizând fapte ale conducerii croitoriei Tanex, dar și modul de acțiune a inspectorilor ITM București și Prahova, care au desfășurat defectuos controlul în urma sesizărilor, dosarul fiind încă în lucru.
Curtea de Apel Ploiești a menținut decizia Tribunalului Prahova din 2021

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























