Fosta angajată a croitoriei din Vălenii de Munte a câștigat definitiv procesul cu Tanex: ”Le mulțumesc tuturor celor care au fost alături de mine”

Angelica Manole (acum Rădulescu), fosta angajată a croitoriei Tanex din Vălenii de Munte, a câștigat definitiv procesul

Angelica Manole (acum Rădulescu), fosta angajată a croitoriei Tanex din Vălenii de Munte, care a protestat public împotriva reducerii salariilor în timpul pandemiei, a câștigat definitiv procesul cu compania care a concediat-o abuziv.

- Publicitate -

Povestea a început în luna aprilie a anului 2020, când Ionela Angelica și-a postat pe Facebook ”fluturașul” de salariu emis de croitoria din Vălenii de Munte la care lucra.

În document apărea ”lichidarea” de 23 de lei, salariul din  acea lună – 693 de lei fiind mult mai mic decât minimul pe economie.

Ulterior, Angelica a fost concediată pentru că a avut curajul de a vorbi cu presa și de a se adresa ministrului Muncii de la acel moment.

- Publicitate -

Citește și VIDEO: Angelica Manole, noi dezvăluiri despre munca grea și prost plătită din croitorii: ”Se știa când venea un control. Am făcut plângere penală, dar dosarul zace de un an la Poliția Vălenii de Munte”

În toamna anului trecut, Tribunalului Prahova a decis că Angelica a fost concediată abuziv și că trebuie să primească salariul aferent perioadei în care s-a luptat în justiție pentru drepturile sale, de aproape un an și jumătate!

Ulterior, fostul angajator a făcut apel, astfel încât Angelica a fost nevoită să se apere din nou în instanță.

Din fericire, joi, 17 noiembrie, Curtea de Apel Ploiești a menținut decizia Tribunalului Prahova și a respins toate solicitările fostului angajator.

- Publicitate -

Contactată de Observatorul Prahovean, Angelica Rădulescu a declarat:

”Vreau să le mulțumesc public cititorilor ziarului dvs, Laurei Ștefănut, Dianei Mesesan, Georgianei Epure, cât și celorlalte fondatoare ale ONG-ULUI ”Haine Curate” pentru că ați fost cu toții alături de mine și mi-ați susținut cauza. Totodată, îi îndemn pe toți cei neîndreptățiți de angajatori să meargă în instanță, unde își pot câștiga dreptatea, așa cum am făcut-o eu. Vă mulțumesc și vă respect”.

Decizia Curții de Apel Ploiești:

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Marius Nica
Marius Nica lucrează în presă din anul 2000. A început cu presa scrisă, fiind reporter și ulterior redactor la Telegraful de Prahova, Muntenia Telegraf, apoi a devenit redactor șef la Monitorul de Prahova. A urmat o carieră în televiziunea locală, fiind realizator și moderator la posturile Will TV și Alpha TV, dar și colaborator la Evenimentul Zilei, Radio K și Will FM. Din 2007 este directorul editorial al ziarului Observatorul Prahovean.