După scandalul de la școala din satul Pietriceaua, unde o profesoară a fost batjocorită și abuzată sexual de doi elevi, primarul din Brebu, Adrian Ungureanu, a declarat că de cinci ani își dorește să închidă această unitate de învățământ. Acesta dă vina pe profesori, susținând că „preferă să piardă vremea, să ia bani nemunciți, să admire natura și să-și umple portbagajul cu ouă, carne, brânză”. În replică, Ilona Rizea, inspector general șef în cadrul ISJPH a spus că nu a primit niciodată vreo propunere din partea Primăriei Brebu referitoare la desființarea structurii școlare de la Pietriceaua.
Primarul comunei Brebu a avut o primă reacție după scandalul de la școala din Pietriceaua.
„Părinții celor trei sunt cofetari, brutari, tinichigii auto. Din spusele elevilor, la orele de engleză doamna profesoară îi provoca să-i facă așa ceva, iar elevul needucat în cap, cu TikTok și alte democrații pe net, necontrolat, fără frică de nimeni, a evoluat ca-n film.
De cinci ani vreau să închid școala din satul cu pricina și să aduc ciclul 2, clasele V-VIII, un număr de aproximativ 30 copiii cu două autobuze la Brebu. Sunt 5 kilometri și se fac în 10 minute. Dar se preferă să se piardă vremea, să ia bani nemunciți, să admire natura, să-și umple portbagajul cu ouă, carne, brânză. 15 cadre fac naveta plătită și primesc salarii cumulate de 34.000 lei lunar în total pentru câteva zeci de elevi. Ăsta nu-i învățământ”, a spus Ungureanu pentru adevarul.ro.
Ilona Rizea, inspectorul general șef în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Prahova ne-a declarat că niciodată nu a primit vreo solicitare din partea Primăriei Brebu privind desființarea acestei școli. Mai mult, a precizat aceasta cu referire la relocarea elevilor la Brebu, „până să se repare podul, drumul nu era accesibil autobuzelor. Nici acum, după reparare, în condiții de iarnă, nu se poate circula. Pentru a asigura accesul la educație, soluția a fost învățământul în sistem simultan”.
Citește și: https://www.observatorulph.ro/eveniment/2681889-suntem-socati-elevii-vor-fi-lasati-repetenti-reactia-inspectorului-general-scolar-in-cazul-profesoarei-batjocorita-de-elevi-la-scoala-din-pietriceaua
În spațiul public, la finele săptămânii trecute, s-a viralizat un material video în care o profesoară de engleză, cu 22 de ani vechime în învățământ, este batjocorită de elevii școlii din Pietriceaua. Aceștia simulează acte sexuale cu ea, o jignesc și o umilesc la modul cel mai grotesc. Profesoara nu numai că nu are reacție, dar chiar, la un moment dat, zâmbește în fața unor asemenea comportamente. În cauză, cei trei elevi care au umilit cadrul didactic vor fi lăsați repetenți. Poliția a deschis dosar penal pentru ultraj contra bunelor moravuri.
Citește și: https://www.observatorulph.ro/eveniment/2681885-profesoara-batjocorita-de-elevi-la-o-scoala-din-comuna-brebu-cativa-baieti-simuleaza-acte-sexuale-cu-dascalul
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































