Ce mesaj a postat elevul din București înainte să-și atace profesoara. Tânărul a fost reținut

tanar
Elevul de 16 ani care și-a atacat profesoara cu un cuțit a fost arestat. sursa foto: antena3.ro

Un elev de 16 ani de la Colegiul Național Ion Creangă din București a fost reținut după ce și-a atacat profesoara de japoneză cu un cuțit de bucătărie.

- Publicitate -

Adolescentul s-a supărat pentru că dascălul a anunțat un test surpriză și i-a pus la gât un cuțit.

În urma atacului, profesoara (26 de ani) a fost rănită, însă nu a necesitat internarea, fiind în afara oricărui pericol.

Citește și Profesoară înjunghiată în timpul orei la un liceu din București

Adolescentul, care a fost reținut de polițiști, le-a povestit anchetatorilor că a simțit nevoia inexplicabilă să omoare.

- Publicitate -

Mai mult decât atât, acesta a recunoscut că suferea de depresie și că și-a dorit să fie pedepsit, notează Antena 3.

Elevul este bănuit că și-ar fi premeditat fapta pentru că înainte de a comite fapta a scris pe grupul de WhatsApp al clasei întrebarea ”Ar merita să o omor?”.

Suspectul va fi supus unei expertize psihiatrice pentru a se stabili dacă a avut discernământ în momentul atacului.

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112