Polițiștii nu vor mai putea să stea la pândă cu radarul. Proiect

radar
Polițiștii ar putea fi obligați să stea cu radarul la vedere

Un proiect de lege adoptat tacit de Senat, potrivit căruia polițiștii nu vor mai putea să stea la pândă cu radarul, a fost aprobat astăzi și de Comisia de industrii şi servicii a Camerei Deputaţilor.

- Publicitate -

Este vorba de o propunere de modificare a Codului Rutier care prevede ”interzicerea utilizării dispozitivelor de măsurare a vitezei din autovehicule care nu prezintă înscrisurile şi însemnele distinctive, de către poliţişti care nu poartă uniforme cu înscrisuri şi însemne distinctive ale Poliţiei Rutiere”.

Citește și S-a răsturnat cu mașina și a ajuns în șanț. Un bărbat din Ploiești, prins la volan cu o alcoolemie de 0,94 la mie

Cu ale cuvinte, polițiștii ar trebui să folosească aparate radar doar în mașini cu însemnele poliției.

În plus, proiectul prevede obligativitatea ca mașinile de poliție cu radar să fie poziţionate vizibil!

- Publicitate -

Reprezentantul MAI prezent la ședință, comisarul-şef Alexandru Popa, a declarat că avizul guvernului este negativ și pentru că ”presemnalizarea radarelor a fost declarată neconstituţională de două ori”.

Citește și Dosare penale pentru purtare abuzivă și ultraj, în urma unui scandal cu violență la sediul Poliției Locale Ploiești

În schimb, unul dintre inițiatorii proiectului, deputatul AUR Lucian-Florin Puşcaşu, a declarat potrivit ziare.com, că ”Poliţia Rutieră nu trebuie sa aibă o atitudine haiducească, nu trebuie să vâneze cu orice preţ pe cei care încalcă legea, trebuie să o facă într-un spirit asumat”.

Pentru a deveni lege, proiectul trebuie votat în plenul Camerei Depuaților și promulgat de președinte.

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112