Medicul Călin Tiu a demisionat din funcția de manager al Spitalului Municipal Câmpina, funcție pe care a ocupat-o timp de 10 ani. Decizia, a precizat acesta, este una gândită de foarte mult timp. Călin Tiu rămâne medic chirurg al SMC și director medical. Călin Tiu va fi înlocuit în funcție începând cu data de 20 aprilie.
Medicul Călin Tiu nu și-a mai dorit să ocupe funcția de manager al spitalului din Câmpina din 2021. Atunci, la concursul pentru ocuparea acestui post singurul candidat rămas a fost un ambulanțier, fost șofer de tir, fără niciun fel de experiență managerială.
„Las spitalul așa cum trebuie. Demult am vrut să renunț, dar nu a avut cine să îmi ia locul. Acum va veni o persoană competentă, care știe cum să managerieze un spital. Rămân parte activă, medic și director medical. Sunt convins că spitalul va funcționa, în continuare, așa cum trebuie”, a precizat medicul Călin Tiu.
Călin Tiu a acceptat să conducă spitalul din Câmpina până la identificarea unei persoane competente care să îi ia locul.
Din 20 aprilie, interimatul la conducerea Spitalului Municipal Câmpina va fi asigurat de Marius Niculescu, fost director economic și fost manager, timp de 7 ani, la Spitalul Județean de Urgență Ploiești.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































