Peste 100 de elevi de la Colegiul Național „Mihai Viteazul” din Ploiești, calificați la olimpiadele naționale

Colegiul National Mihai Viteazul Ploiesti
Peste 100 de „lemeviști” au fost calificați la olimpiadele naționale

Cei mai mulți elevi din Prahova, calificați la olimpiadele naționale, sunt de la Colegiul Național „Mihai Viteazul” din Ploiești. Peste 100 de tineri au obținut, la fazele pe județ, rezultate care îi trimit direct la naționalele programate pentru lunile aprilie și mai.

- Publicitate -

Biologie, lingvistică, informatică, logică, limbi romanice, psihologie, economie, geografie, chimie, limba română și matematică sunt disciplinele la care „lemeviștii” au reușit calificări la fazele naționale.

În urma definitivării lotului pentru Olimpiada de Lingvistică, faza națională, 8 finaliști sunt de la Colegiul Național „Mihai Viteazul”. Este vorba despre Dumitrescu Iustin – 5M, Mincă Andrada – 7M, Dragu Alexandru – 8M, Mirea Sebastian – 8M, Vidru Rareș – 9M3, Rizea Ileana – 10M2, Armaczki Adriana – 11M3, Ruse Petru -12 M3. Alți 10 elevi de la același liceu merg la faza națională a Olimpiadei de Biologie, care va avea loc între 10 și 14 aprilie, la Iași. Aceștia sunt: Diac Radu Andrei – IX, Mihalcea Alina – X, Sturzu Ștefan – X, Gordilă Alina – X, Crunțeanu Daniel Alexandru – XI, Sava Marius -XI, Irimescu Thea -XI, Ioniță Robert -XI, Dobrescu Matei -XII și Constantinescu Ana -Maria -XII.  Este vorba despre Dumitrescu Iustin Lucian – V, Preda Andrei -VI, Părăoanu Fabian -VI, Ghiuță Valentin -VI,  Rusișoru Cristian -VIII ,Dragu Alexandru -VIII , Militaru Mihai-Adrian -IX, Pușcașu Alessia-Maria- IX, Toader David-Ștefan- IX , Popescu Daria – X, Negoiță Ana Maria -XII, Simion
Oprea Horațiu -XII  și Petre Ștefan -XII.

La faza națională a Olimpiadei de Limba și Literatura Română și la Olimpiada Transdisciplinară „Cultură și spiritualitate românească” s-au calificat la naționale Rulea Anamaria – 6M , Tocitu Alexandra – 9M1 , Mihalea Maria – 9M1, Armaczki Adriana – 11M3, Cîrstea Lidia – 11M3 și Ilia Lorena – 12M3.

Citește și: Elevii Colegiului Național Mihai Viteazul din Ploiești vor reprezenta România la Campionatul Mondial de Robotică – FOTO

Opt liceeni s-au calificat și la faza națională a Olimpiadei de Informatică, aceasta urmând să se desfășoare la București, între 4 și 9 aprilie. Tinerii calificați sunt Militaru Mihai Adrian și  Vasile Andrei Călin (a IX-a), Mihăilescu Alexandru, Popescu Daria Maria și Ionescu Maria (a X-a), Jilăveanu Mihnea (a IX-a), Dumitru Alexandru Daniel și Marcu  Ionuț Antonio (a XII-a).
Nouă tineri de la Colegiul Național „Mihai Viteazul” vor participa, anul acesta, și la Olimpiada Națională de Neoelenă. Este vorbe despre Boștiog Cristina, Constantinescu Ana Maria, Dinu Andra Miriam, Goloșneanu Andreea Daria, Ghiță David Sebastian, Alexiu Maria, Fieraru Alex Ștefan, Bobe Sebastian Marian și Dicu Daria Gabriela. Faza națională a competiției naționale are loc la Constanța, între 7 și 9 aprilie.

La limba engleză s-au calificat Radu Mario Ștefan (a VII-a ), Dan Andreea ( a VIII-a), Chifane Ioana (a IX-a), Gabrian Costin ( a X-a), Anghel Ana ( a XI-a), la limba franceză, Mocanu Roberta ( a IX-a) și Dobre Maria ( a XII-a), la limba spaniolă, Dedu Elena Adelina (a IX-a), la logică, Bratu Eva – (12S) și Leu Andrei ( X), psihologie , Dinescu Adela (XII), economie, Sârbu Diana ( XII), latină, Postelnicu Maria Cristina ( IX), chimie, Rusişoru Cristian 8M, Constantin Maria Antonia, 11M1, Crunţeanu Daniel Alexandru 11M3Victoria Alexandru Mihai 12 M3, fizică, Arsene Toma, Preda Andrei, Frincu Stefan, și Luca Radu (a VI-a), Popescu David, Mincă Andrada, Cioară Nicolae (a VII-a) și  Rusișoru Cristian (a VIII-a), geografie, Alexandrescu Sara (8M).

În urma desfășurării etapei județene a O.N.S.Ș la handbal (băieți), echipa Colegiului Național „Mihai Viteazul” a obținut locul 2. Calificare la națională au obținut și echipa de volei ( fete, gimnaziu) și cele de baschet ( băieți/fete, liceu).

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Luiza Toboc
Luiza Toboc lucrează în mass media din 2003, atât presă scrisă, cât și TV. A fost redactor/ prezentator știri la Prima TV Câmpina, a urmat colaborarea cu VP TV și Travel MIX Channel, unde a fost realizator de emisiuni , acoperind aproape toate sferele de interes (sănătate, administrație, politic, învățământ, dar și social). La televiziunea de turism, Travel Mix Channel a realizat jurnale de călătorii în țară. A urmat, colaborarea cu Republikanews, unde, la fel, a fost realizator de emisiuni, fiind implicată și în proiectul derulat în colaborare cu televiziunea regională MDI TV, din Târgoviște. Din aprilie 2021, face parte din echipa Observatorul Prahovean, fiind implicată, printre altele, în numeroase campanii umanitare, prezentate pe larg în cel mai citit cotidian al județului.