Garda de Mediu Prahova face verificări după incendiul din Albești Paleologu. Depozitul colecta deșeuri periculoase și nepericuloase

Garda de Mediu Prahova face verificări, la această oră (21.00), în comuna Albești Paleologu, la centrul de depozitare deșeuri unde a izbucnit un incendiu puternic, cu degajări mari de fum.

- Publicitate -

Potrivit reprezentanților instituției, incendiul de luni după-amiază a avut loc în incinta unui centru de colectare de deșeuri periculoase și nepericuloase din comună și nu se cunosc, momentan, detalii despre impactul asupra mediului.

”Un incendiu cu degajare de fum a izbucnit în această după-amiază, ora 17:30 la un colector de deșeuri periculoase și nepericuloase în comuna Albești Paleologu jud. Prahova.

Incendiul a fost anunțat de către ISU Prahova iar, în urma acestei informări, s-a dispus intervenția echipei de permanență a Gărzii de Mediu Prahova pentru analizarea impactului asupra mediului.

- Publicitate -

Echipa de permanență se află la fața locului pentru supravegherea incidentului. Vom reveni cu informații la finalizarea controlului.”, susțin reprezentanții Gărzii de Mediu Prahova pe pagina de Facebook.

Vă reamintim că fumul gros emanat de incendiul din Albești Paleologu se putea vedea de la kilometri distanță. Imagini de la incendiu puteți viziona în articolele:

Noi imagini de la incendiul din Albești Paleologu. Au ars deșeuri pe o suprafață de câteva sute de metri pătrați [VIDEO]

- Publicitate -

Incendiu la un depozit de deșeuri din Albești Paleologu. Fumul gros se vede de la kilometri depărtare [VIDEO]

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ciprian Pap
Ciprian Pap este jurnalist local din 2007. A lucrat ca redactor/reporter/realizator în presa tipărită dar și în TV, în redacții precum Universul Prahovean, Telegraful de Prahova, Alpha TV Ploiești, Monitorul de Prahova și Telegrama de Prahova (colaborator). Din 2008 face parte din echipa Observatorul Prahovean, unde a pus umărul la construcția ediției online. A renunțat treptat la scris pentru a se dedica dezvoltării tehnice a ziarului online și a proiectelor conexe iar acum este coordonatorul echipei tehnice. Este pasionat de tehnologie, publicitate și new media și îl vedeți semnând, din când în când, articole de profil.