Prahova se află, din nefericire, pe un loc fruntaș în ceea ce privește cancerul de col uterin la femei și cel pulmonar la bărbați. Medicii oncologi de la Spitalul Schuller din Ploiești afirmă că principalul motiv al îmbolnăvirilor îl reprezintă mediul toxic din rafinăriile și turnătoriile din județ.
Statistica la nivel de județ, realizată de Secția de Oncologie a Spitalului Schuller arată că în 2021 au murit din cauza cancerului 1.558 de persoane, dintre care 315 au avut cancer pulmonar (53 de femei și 262 de bărbați), iar în prima parte a lui 2022, cazurile aproape s-au dublat, comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut.
„Cei mai mulți bolnavi au lucrat sau lucrează în industria petrolieră, în mine și turnatorii. Tutunul si alcoolul, consumate în exces, provoacă și ele aceasta maladie, dar mediul toxic este clar una dintre cauzele principale care duce la cancerul pulmonar. Simptomele nu apar mereu, iar oamenii ajung la medic când este prea târziu, în faze avansate de cancer. Numărul celor care se îmbolnăvesc crește de la an la an, iar boala este din ce in ce mai agresivă. Celula canceroasă a devenit rezistentă la tratamentul actual. Asta în condițiile in avem pacienți tineri, de până în 40 de ani” au spus reprezentanții Secției de Oncologie a Spitalului Schuller.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































