Un pod feroviar din Prahova, peste DN1, va fi demolat. AUR se opune proiectului: „Poate deveni obiectiv turistic!”

Aur se opune daramarii podului feroviar campina-telega
Podul a fost construit în 1974

Regionala București demolează podul feroviar peste DN1, care face parte din linia ferată Câmpina -Telega. Podul reprezintă, la ora actuală, un pericol pentru traficul rutier, existând chiar riscul de prăbușire a grinzilor, după cum afirmă reprezentanții CFR.

- Publicitate -

Podul a fost construit în 1974. A suferit importante avarii, motiv pentru care s-a luat decizia demolării lui.

În sistemul electronic de achiziții publice a fost postat anunțul de licitație ce are ca obiect „Dezafectare pod km 0 +609 linia 312 Câmpina -Câmpinița ( proiectare și execuție).

Valoarea totală estimată a contractului, care trebuie dus la bun sfârșit în decurs de 8 luni, este de peste 5 milioane de lei, echivalentul a aproximativ un milion de euro.

- Publicitate -

În 2013 s-a luat măsura închiderii circulației feroviare din cauza agravării deficiențelor existente la pila nr. 5 a podului.

Cei care se opun demolării sunt reprezentanții AUR care consideră această cale ferată ca „făcând parte din patrimoniul țării, ce poate deveni obiectiv turistic. La noi se pare că e mai ușor să strici și să uiți de obiective de patrimoniu, decât să construiești. La începutul sesiunii parlamentare de toamnă, voi face o interpelare către Ministerul Transporturilor să vedem care este logica acestui demers”, a spus deputatul de Prahova, Adrian Axinia.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112