Moment de reculegere pentru Alex, băiatul ucis pe trecerea de pietoni de către o șoferiță care făcea „liniuțe”

Peste o sută de câmpineni s-au strâns, în această seară, în locul unde Alexandru Paul Dragomir, tânărul lovit pe trecerea de pietoni, și-a dat ultima suflare. O mulțime îmbrăcată în negru, șocată de felul tragic în care Alex, băiatul de doar 17 ani, a pierit. Un preot a ținut o scurtă slujbă în memoria adolescentului în urma căruia rămân doar lacrimi și multă durere.

- Publicitate -

Au fost prezenți familia, profesori, colegi, prieteni, vecini, dar și oameni care nu l-au cunoscut pe Alex, însă au rămas înmărmuriți de felul în care acesta s-a stins. Un imens altar de flori, lumânări, jucării de pluș și fotografia tânărului vor rămâne pe asfaltul rece. Acolo, la câțiva metri de locul unde adolescentul a trecut „dincolo”, regulamentar, pe trecerea de pietoni.

Dincolo de durerea pierderii, câmpinenii adunați pentru a se reculege la locul accidentului au vrut să tragă și un semnal de alarmă. O astfel de tragedie poate ar fi putut fi preîntâmpinată dacă semafoarele ar fi funcționat și pe timpul nopții și dacă polițiștii ar fi patrulat pe străzi, pentru a aplica măsuri contra celor care fac drifturi și „liniuțe” prin oraș.

La ora 18.00, ora momentului de reculegere, semafoarele în zona accidentului, dar și în alte zone ale Câmpinei erau pe intermitent sau nu funcționau deloc.

- Publicitate -

Șoferi grăbiți sau mai puțin grăbiți. Doi oameni ai legii care se asigurau că mulțimea adunată stă pe bordură și nu încurcă traficul rutier. În rest, o mare de suferință peste care se va lăsa liniștea. Cu speranța, totuși, că poate ceva se va schimba. Și că fiecare va învăța ceva din încă o tragedie.

Citește și: Moartea lui Alex a șocat comunitatea câmpineană. „Drifturile și liniuțele ne omoară copiii!”

Alexandru Paul Dragomir era elev în clasa a XI-a la Colegiul Național „Nicolae Grigorescu”. Joi seară se întorcea de la București, de la teatru. Mai avea doi pași până acasă. O șoferiță inconștientă i-a curmat viața, lovindu-l în plin cu bolidul de lux, pe trecerea de pietoni. Adela Pena obținuse permisul în urmă cu doar patru luni. Făcea „liniuțe” pe centrul orașului cu un amic. Circula cu peste 100 km/ h. Alex nu a avut nicio șansă. Viața lui s-a oprit la doar 17 ani.

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Luiza Toboc
Luiza Toboc lucrează în mass media din 2003, atât presă scrisă, cât și TV. A fost redactor/ prezentator știri la Prima TV Câmpina, a urmat colaborarea cu VP TV și Travel MIX Channel, unde a fost realizator de emisiuni , acoperind aproape toate sferele de interes (sănătate, administrație, politic, învățământ, dar și social). La televiziunea de turism, Travel Mix Channel a realizat jurnale de călătorii în țară. A urmat, colaborarea cu Republikanews, unde, la fel, a fost realizator de emisiuni, fiind implicată și în proiectul derulat în colaborare cu televiziunea regională MDI TV, din Târgoviște. Din aprilie 2021, face parte din echipa Observatorul Prahovean, fiind implicată, printre altele, în numeroase campanii umanitare, prezentate pe larg în cel mai citit cotidian al județului.