Colectare selectivă la Colegiul Național Mihai Viteazul Ploiești cu ocazia Săptămânii Verzi

Colectare selectivă la Colegiul Național Mihai Viteazul din Ploiești

Săptămâna 13-17 martie 2023 este „Săptămâna Verde” la Colegiul Național Mihai Viteazul din Ploiești, ocazie cu care elevii sunt invitați la colectare selectivă. Mai exact, aceștia sunt încurajați să recicleze materiale precum plastic, sticlă, hârtie, carton și metal.

- Publicitate -

În acest scop Consiliul Școlar al Elevilor CNMV Ploiești organizează un nou eveniment cu ocazia acestei Săptămâni Verzi, eveniment denumit „Go Green!”.

Pentru a determina cât mai mulți tineri să aducă materiale reciclabile, Consiliul Școlar va organiza și o tombolă la finalul acestei săptămâni, în ziua de vineri, 17 martie. Tot atunci va avea loc și festivitatea de premiere a norocoșilor câștigători. La tombolă se poate înscrie fiecare elev care contribuie la această colectare selectivă.

Citește și: Târg de Carte, dedicat Zilei Naționale a Lecturii, în incinta Colegiului Național Mihai Viteazul din Ploiești

Premiile oferite nu sunt doar simbolice. Astfel, premiul I constă într-o pereche de căști audio wireless JBL. Premiul al II-lea este o boxă portabilă JBL iar premiul al III-lea este reprezentat de o tastatură de gaming. Există și premiul al IV-lea, care va fi un mouse de gaming Logitech.

- Publicitate -

Pe lângă aceste patru premii vor mai fi oferite patru carduri cadou la Librăria Cărturești, fiecare în valoare de 50 de lei.

Materialele strânse în urma colectării selective vor fi ulterior donate către o firmă de colectare selectivă. Sponsorul evenimentului „Go Green” este Asociația Elevilor „Club LMV” Ploiești.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Corina Matei
Corina Matei lucrează în presă încă din 2001. A trecut prin toate ramurile presei scrise: monitorizare, analiză și consultanță de imagine. Din 2007 și până în 2022 a lucrat la Ziarul Financiar. În februarie 2021 s-a alăturat echipei noastre redacționale, ca autor colaborator, și a pus bazele site-ului vacanta-ta.ro, divizia de vacanță a Grupului Observatorul Prahovean. Din 2022 a renunțat la presa centrală pentru a se dedica în întregime proiectelor dezvoltate în cadrul Observatorului Prahovean.