Colegiul Național „Regina Maria” din Ploiești se numără printre cele 29 de licee pedagogice din țară, care au semnat scrisoarea deschisă prin care protestează față de intenția Ministerului Educației de a desființa specializarea educator-învățător. „Liceul pedagogic și facultatea se completează, nu se exclud. Absolvenții profilului pedagogic ocupă posturi didactice și continuă și studiile universitare la facultățile de științe ale educației. Trebuie mers înainte cu ceea ce avem deja bun, fără să dărâmăm tot pentru a construi edificii fără bază”, este de părere directorul C.N. „Regina Maria” din Ploiești, Lucia Ionescu.
În proiectul legii pentru învățământul preuniversitar, ministrul Educației Ligia Deca propune ca liceele pedagogice să pregătească doar educator-puericultor, adică personal specializat pentru creșe și grădinițe, iar cei care vor să devină învățători ar putea să facă acest lucru doar dacă au facultate.
„Susținem păstrarea specializării educator-învățător în liceele pedagogice. Sunt copii care vin din mediul rural și care fac liceul pedagogic pentru a deveni educatori sau învățători în comunele sau satele de unde provin. Unii merg la facultate, alții poate nu au bani și nu este în regulă să fie condiționați să aibă studii superioare pentru a deveni educatori sau învățător. Li se frânge orice șansă”, precizează reprezentanții instituției școlare cu profil pedagogic din Ploiești.
În următorii ani vor ieși la pensie foarte mulți învățători, iar semnatarii scrisorii deschise nu consideră că este momentul să fie privat sistemul de învățământ de personal calificat.
Scrisoarea deschisă a fost semnată de 29 de licee pedagogice și este adresată președintelui României, Parlamentului și Ministerului Educației.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































