Elevii vor sta mai mult la școală în următoarele zile, asta pentru a recupera orele de curs pierdute pe 2 decembrie, când Guvernul a făcut „punte”, ca să obțină o minivacanță de Ziua Națională a României. În Prahova, potrivit ISJ, rămâne la aprecierea Consiliilor de Administrație ale unităților de învățământ cum va fi recuperată ziua de 2 decembrie.
Astăzi, 8 decembrie, cel târziu mâine, 9 decembrie, instituțiile școlare din județ trebuie să hotărască modalitatea de recuperarea a orelor pierdute pe 2 decembrie.
Această zi pierdută trebuie recuperată în toate școlile, potrivit Ministerului Educației, până pe 21 decembrie.
Sunt instituții de învățământ unde elevii vor fi chemați la școală sâmbăta, iar în altele propunerea este ca orarul să fie prelungit zilnic, cu câte o oră.
Mai există și o a treia variantă, agreată, spre exemplu de Colegiul Național „Mihai Viteazul” din Ploiești, și anume recuperarea orelor folosind tipul de predare asincron, așa cum s-a procedat și în perioada de pandemie.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































8 sau 9 noiembrie ? Sau decembrie!