Cum va fi recuperată în școlile din Prahova ziua liberă de 2 decembrie

foto cu caracter ilustrativ

Elevii vor sta mai mult la școală în următoarele zile, asta pentru a recupera orele de curs pierdute pe 2 decembrie, când Guvernul a făcut „punte”, ca să obțină o minivacanță de Ziua Națională a României. În Prahova, potrivit ISJ, rămâne la aprecierea Consiliilor de Administrație ale unităților de învățământ cum va fi recuperată ziua de 2 decembrie.

- Publicitate -

Astăzi, 8 decembrie, cel târziu mâine, 9 decembrie, instituțiile școlare din județ trebuie să hotărască modalitatea de recuperarea a orelor pierdute pe 2 decembrie.

Această zi pierdută trebuie recuperată în toate școlile, potrivit Ministerului Educației, până pe 21 decembrie.

Citește și: „Este frig în clase la Liceul Anghel Saligny din Ploiești”. Reacția conducerii: Se face economie la căldură, la limita bunului simț, doar în weekend și în mini-vacanță

- Publicitate -

Sunt instituții de învățământ unde elevii vor fi chemați la școală sâmbăta, iar în altele propunerea este ca orarul să fie prelungit zilnic, cu câte o oră.

Mai există și o a treia variantă, agreată, spre exemplu de Colegiul Național „Mihai Viteazul” din Ploiești, și anume recuperarea orelor folosind tipul de predare asincron, așa cum s-a procedat și în perioada de pandemie.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

1 COMENTARIU

Comentariile sunt închise.