De ce unele școli pot și altele nu? O mică școală din Ploiești are dulapuri, internet și catalog electronic fără niciun ban de la părinți

Foto cu caracter ilustrativ

O școală mică, de cartier, din sudul orașului Ploiești… Nu are renume, nu are „ștaif” iar părinții din zonă preferă să facă demersuri pentru a-și da copiii pe la școli înalte decât să îi înscrie la școala de care aparțin motivând că: „Unde să-l dau acolo? Unde vine tot Mimiul?”

- Publicitate -

Părinții respectivi, ani mai târziu, ajung să se plângă și să ne scrie la redacție că școlile frecventate de copiii lor i-au secat de bani. Dar aceasta este o altă poveste…

Revenind la școala noastră… În ciuda faptului că, pe an ce trece are tot mai puțini copii înscriși, conducerea școlii are mai multă grijă de elevii ei și de părinții lor, mult mai mult decât alte școli mai bine cotate, unde părinții se înghesuie să-și dea sau să-și mute odraslele.

Înainte de pandemie s-au montat dulapuri metalice și fiecare elev a primit cheița de la dulap. Veți spune că așa e în multe școli din Ploiești. Da, dar cu banii cui făcute? La această școală nu s-a cerut 1 leu părinților pentru dulapuri!

- Publicitate -

Citește și: La Școala Grigore Moisil din Ploiești se solicită bani pe grupurile de părinți pentru catalogul electronic

La nici două săptămâni de când s-a trecut în sistemul online în perioada pandemiei, această școală a avut internet, iar profesorii au predat de la școală elevilor aflați acasă. Aceasta în condițiile în care, la școli cu renume, elevii stăteau pur și simplu fără să facă nimic. „Nici măcar pe whatsapp nu ne dădeau de lucru”, povestea o elevă a unui renumit colegiu național din Ploiești…

Tot la această școală, de anul acesta, există celebrul catalog online, pentru care nu s-a cerut niciun ban părinților! Să ne aducem aminte de cazul de la școala Moisil… Acolo părinții reclamau faptul că li se cer 70 de lei pe an pentru catalogul online. Această școală îl are gratuit! De ce la unele școli se poate și la altele nu?

Pentru că la această școală directorul se ocupă de tot! Pentru că este cunoscut peste tot că, de câte ori are nevoie de fonduri pentru școala sa, merge să le obțină de la Primărie și nu pleacă de acolo până nu-și rezolvă problemele pentru care a venit. Și părinții nu știu asta. Știu doar angajații administrației locale care, de câte ori îl văd, știu că nu au nicio șansă să-l întoarcă din drum. De la ei am și aflat povestea…

- Publicitate -

A fost o întreagă discuție în redacție dacă să scriem despre această situație cu „nume și prenume”, cum se spune… „Dacă scriem, îi facem omului numai probleme. Credeți-mă, îl nenorocim!”, a fost părerea care a câștigat într-un final. De ce? Pentru că așa merg lucrurile la noi…

Citește și: Lista școlilor din Prahova care au deja catalog electronic. Cine plătește pentru el?

Colegii directori la școlile care achiziționează diverse pe banii părinților l-ar linșa pe colegul lor, care se zbate pentru școala lui, o școală mică, de cartier, unde nu vrea nimeni să-și dea copilul.

Acesta este motivul pentru care nu dăm numele… nici al școlii, nici al directorului. Dar, credeți-ne pe noi, chiar dacă nu mai credeți în Moș Crăciun, această școală și acest om chiar există în Ploiești!

- Publicitate -

Dacă în urma publicării materialului vom primi acceptul respectivului director de a-i face publică identitatea, vom reveni cu declarațiile lui despre cum reușește să facă atât de multe la școala pe care o conduce.

Dacă nu, va rămâne o poveste reală despre cum se poate face ceva dacă vrei cu adevărat, și, deși știm că nu sunt șanse prea mari, sperăm că și alți directori de școli vor urma exemplul lui.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112