Elevii nemulțumiți de note vor putea face contestații. Profesorii, obligați să justifice notarea

foto cu caracter ilustrativ

Elevii pot contesta notele date de profesori la lucrările scrise, nu și la probele orale. Cadrele didactice sunt, așadar, obligate să justifice nota în fața părinților.

- Publicitate -

Elevul care se simte nedreptățit, împreună cu părintele, trebuie doar să facă o solicitare verbala cadrului didactic. Asta în maximum 5 zile de la comunicarea notei.

Citește și: Dispar cataloagele clasice. Notarea elevilor se va face în sistem electronic

Dacă argumentele prezentate de profesor nu sunt considerate satisfăcătoare, elevul sau părintele pot solicita, în scris, reevaluarea lucrării.

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112