Clădirea a fost retrocedată în urmă cu aproape zece ani proprietarilor de drept iar de-a lungul timpului Primăria Ploiești a avut trei încercări nereușite pentru achiziționarea imobilului.
Vicepreședintele Consiliului Județean Prahova, Bogdan Toader, a anunțat că intenționează ca, la viitoarea ședință a CJ Prahova, să propună constituirea unei comisii care să analizeze și să se intereseze de posibilitatea de achiziționare a fostei Case a Căsătoriilior, situată pe Bulevardul Independenței.
În 2007, dar și în 2008, aleșii locali ploieșteni au avut mai multe tentative nereușite de cumpărare a clădirii, însă de fiecare dată au invocat prețul mult prea mare solicitat de proprietarii de drept. Municipalitatea a achiziționat o altă clădire, fostul sediu Distrigaz, pe care a transformat-o în sediul al Serviciului de Evidență a Populației, inclusiv pentru oficializarea căsătoriilor.
Vicepreședintele CJ Prahova, Bogdan Toader, a anunțat că intenționează ca, în cazul în care clădirea va fi cumpărată aceasta să fie reabilitată cu fonduri europene, iar ulterior să fie transformată în muzeu.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























