Electrica i-a plătit despăgubiri record fostului director general, Corina Popescu

Electriva plateste despagubiri pentru Corina Popescu, fostul director
Corina Popescu, fostul director de la Electrica, a primit despăgubiri record

Compania de stat, Electrica SA, i-a plătit fostului director general, Corina Popescu, 3,41 de milioane de lei, reprezentând despăgubiri pentru rezilierea contractului de mandat înainte de termen și fără motive întemeiate.

- Publicitate -

Informația apare într-un document al companiei intitulat ”Raportul de Remunerare
pentru Administratori și Directori Executivi” și publicat de economica.net.

Astfel, 3,41 milioane de lei figurează drept beneficii financiare plătite de companie Corinei Popescu pentru că a fost schimbată din funcție din cauze care nu i-au fost imputabile ei, înainte de finalul mandatului.

La această sumă se adaugă alți 392.000 de lei, reprezentând plăți făcute în baza contractului de mandat până la data de 16 mai 2022, cât timp a fost în funcție, reprezentând remunerația fixă și cea variabilă.

- Publicitate -

Corina Popescu a fost numită director general la 1 februarie 2019, pentru o perioadă de patru ani.

După ce i-a fost reziliat contractul de mandat, Popescu a înființat o companie de consultanță în domeniul energiei.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112