Gigantul francez Tereos închide fabrica de zahăr de la Luduș. România mai are o singură unitate de producție

Fabrica de zahăr din Luduș va fi demolată

Compania franceză Tereos a anunțat închiderea fabricii de zahăr din Luduș, astfel încât România mai rămâne cu o singură unitate de producție, Agrana.

- Publicitate -

Fabrica de zahăr de la Luduș va fi închisă și demontată la începutul anului viitor. Proprietarul fabricii, gigantul francez Tereos, a anunțat că negocierile pentru preluarea fabricii de către alte companii, inclusiv de statul român, au eșuat.

Proprietarul a luat această decizie din cauza pierderilor, anul trecut acestea fiind de 7 milioane lei, la o cifră de afaceri de 158 milioane lei, realizată cu 174 angajați.

Potrivit profit.ro, în zona fabricii de zahăr din Luduș există 25 de hectare de teren ce vor fi scoase la vânzare de proprietarii francezi după demolarea clădirilor, destinația terenului fiind exclusiv industrială, nu rezidențială sau comercială.

- Publicitate -

În ultimii ani, în România, suprafața cultivată cu sfeclă de zahăr s-a diminuat după eliminarea cotelor de producție de zahăr.

Citește și De ce trebuie românii să-și declare fosele septice la primării

Astfel, din cele 4 fabrici care au funcționat până în anul 2017, pentru 3 fabrici au fost decizii de închidere, respectiv Zahărul Oradea în 2017, Antrepriza Zahăr Bod în 2020 și Tereos acum.

- Publicitate -

În prezent,  ai funcționează o singură fabrică de zahăr, Agrana România, cu două sucursale. Sucursala din Roman, județul Neamț, procesează sfecla de zahăr, iar sucursala Buzău procesează zahăr brut din trestie importat.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ciprian Pap
Ciprian Pap este jurnalist local din 2007. A lucrat ca redactor/reporter/realizator în presa tipărită dar și în TV, în redacții precum Universul Prahovean, Telegraful de Prahova, Alpha TV Ploiești, Monitorul de Prahova și Telegrama de Prahova (colaborator). Din 2008 face parte din echipa Observatorul Prahovean, unde a pus umărul la construcția ediției online. A renunțat treptat la scris pentru a se dedica dezvoltării tehnice a ziarului online și a proiectelor conexe iar acum este coordonatorul echipei tehnice. Este pasionat de tehnologie, publicitate și new media și îl vedeți semnând, din când în când, articole de profil.