Se discută de mult timp în spațiul public de înăsprirea pedepselor pentru șoferii iresponsabili care comit accidente mortale, conducând beți sau drogați. O modificare la maximum permis de lege și în completarea pedepselor pe latură penală va face ca cei aflați în culpă să nu mai aibă dreptul de a obține permis timp de 5 ani, după executarea pedepsei penale.
Printre modificările aduse legislației rutiere se află și amendarea ”Legii Anastasia”, așa cum este denumită legea care înăsprește pedepsele pentru șoferii care comit fapte deosebit de grave. Legea a fost cunoscută în spațiul public sub acest nume, dat de o fetiță care a fost victima unui accident comis de un astfel de șofer iresponsabil.
Şoferii condamnați pentru ucidere din culpă, comisă sub influența alcoolului sau drogurilor ori fără permis auto, vor avea interdicția de a obține din nou dreptul de a conduce timp de 5 ani după executarea pedepsei, potrivit unui proiect de lege votat, luni, în Senat.
Senatorul Robert Cazanciuc a fost cel care a depus amendamentul care duce la maximum permis de lege pedeapsa complementară pentru astfel de fapte:
”A crescut de 10 ori perioada interdicției de a mai obține permis auto pentru cei care se urcă băuți, drogați sau fără carnet la volan și ucid oameni pe șosele.”
Citește continuarea articolului pe www.icars.ro AICI
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































