Ce mărci de mașini noi preferă românii – Înmatriculările de autoturisme noi au crescut cu 38% în primele două luni din 2023 față de perioada similară din 2022

ce mașini noi preferă românii

Veniți după restricțiile din pandemie, românii par să încerce să ducă o viață normală, neafectată de criza economică. Cel puțin asta se poate deduce privind cifrele înmatriculărilor de autoturisme noi în România.

- Publicitate -

Acestea au înregistrat o creştere de 37,8% în primele două luni ale acestui an, faţă de aceeaşi perioadă din 2022, iar pe segmentul autoturismelor „verzi” s-a raportat o majorare cu 63,2%, arată datele publicate, luni, de Asociaţia Producătorilor şi Importatorilor de Automobile (APIA).

Pe piaţa naţională, în topul primelor zece mărci, autoturisme şi autovehicule comerciale, pe primul loc se află Dacia – cu 9.359 de unităţi vândute în două luni.

Clasamentul continuă cu: Renault (3.058 unităţi); Ford (1.694 unităţi); Toyota (1.555 unităţi); Hyundai (1.550 unităţi); Mercedes Benz (1.497 unităţi); Volkswagen (1.402 unităţi); Skoda (1.373 unităţi); BMW (868 unităţi); Suzuki (671 unităţi).

Citește continuarea articolului pe www.icars.ro AICI

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Claudiu Vasilescu
Claudiu Vasilescu a început cariera de jurnalist în 1993, în radio, până în 1999, când a trecut în televiziune. Din 2007 a activat în ambele domenii, iar din 2017 a ”atentat” și la presa scrisă, alăturându-se echipei Observatorulph.ro, unde activează și în prezent. Împreună cu echipa ObservatorulPh a lansat proiectul www.icars.ro, un site dedicat pasionaților auto și nu numai.