De ce ai pleca cu o amărâtă de perie, după se ți-ai spălat mașina? Să dezbatem acest subiect, nu la fel de important precum cazul Elenei Udrea și ale altor politicieni care s-au ”împrumutat” de la români, dar important pentru felul în care înțelegem să conviețuim într-o societate care nu are șanse să se civilizeze prea curând.
Supărat că i-a dispărut o perie din dotare, administratorul unei spălătorii auto din Băicoi a decis să publice imaginile cu cel care a ”împrumutat-o” și care nu a observat că locul este supravegheat video. Ghinion, cum ar spune chiar președintele acestei minunate țări.
Așadar, de ce ai pleca cu o biată perie de la o spălătorie auto? Variante:
- Peria s-a îndrăgostit de mașină și a plâns în fața proprietarului, până când acesta, om milos din fire, a decis să nu separe peria de mașină, având un viitor strălucitor împreună.
- Nu se pune problema de furt. Nu poți fi atât de mic, încât să furi o perie… Ce Dumnezeu, când ai avut profesori ca Udrea și alții, chiar nu s-a lipit nimic de tine? Mai degrabă este vorba despre o neatenție sau de un fel de lipici care nu a permis punerea ei la loc, ci doar aruncarea într-o direcție aleatorie, întâmplător pe bancheta din spate a Fordului Mondeo din imagini.
- A împrumutat-o. Este posibil ca personajul din imagini să nu aibă ținere de minte și să fi împrumutat peria, pe care să o arate unui vânzător de la un magazin de specialitate, de la care să cumpere un produs similar. Lăsați, că o aduce el mai târziu.
- Se grăbea. Dacă l-a sunat soția, presupunând ca are, iar el nu iese din cuvântul ei? A decis să plece în grabă, să ia peria, pe care o aduce mai târziu la spălătorie, exact ca la punctul 3.
- A fost nemulțumit de calitatea serviciilor. Neînțelegând că este o spălătorie unde îți speli singur mașina, folosind echipamentele proprietarului de drept, a așteptat ce a așteptat să vină ”un băiat” și să presteze. Cum băiatul nu a apărut, pentru că plătise, a decis să își spele singur mașina, dar să și recupereze o parte din fabuloasa sumă achitată. La țepe, cu țepe se răspunde! Mama lor, care se zgârcesc să angajeze ”un băiat” la spălătoria self service…
- O fi început protestul împotriva scumpirii carburanților, iar asta este forma prin care personajul nostru a înțeles să mai recupereze din pagubă? Daca da, atunci nu a recuperat de unde trebuie.
- E posibil să avem de a face cu omul de tip nou, adeptul acțiunilor musai sustenabile (bănuim că sunteți deja astupați de utilizarea excesivă și improprie a acestui termen). În cazul eroului nostru, stilul de viață sustenabil e cam așa: ”De ce să mai dau banii pe o perie nouă, să încurajez poluarea cu mase plastice, când uite ce perie frumoasă stă rezemată de peretele spălătoriei ăsteia? Ce-am găsit, să fie al meu!” Cam la fel se întâmplă și atunci că vă găsiți oglinzile lipsă pe la mașini. Prin zonă a trecut vreun adept al vieții sustenabile, care avea nevoie de așa ceva și chiar se potrivea cea de la mașina ta.
Puteți lua cu titlu de amuzament această situație, însă noi o considerăm o problemă socială serioasă. În aceste condiții am decis să ne implicăm activ, inițiind o campanie de donații, de tipul ”fiecare după posibilități” și să îi luăm omului și o piele de căprioară, considerând că acea perie, oricât de bună ar fi, tot lasă niște dâre.
*Observați că, la un moment dat, ținând peria la spate, omul se asigură că nu se apropie nimeni care să îl vadă. Sau s-o fi uitat după soție?
**Să nu începeți cu ”dar de hoții din administrație, care au jefuit Prahova, când vă ocupați?”, pentru că special am setat căsuța ”caută”, pe pagina principală a publicației noastre sustenabile, în colțul din dreapta-sus. O să vedeți ce lume minunată se deschide de acolo, în caz că v-a scăpat.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































