Actele de stare civilă, din acest an, nu vor mai fi completate manual – VIDEO

acte stare civila
Actele de stare civilă vor fi eliberate electronic.

Actele de stare civilă, respectiv de căsătorie, de naștere și de deces, nu vor mai fi completate de mână din acest an. Toate primăriile, nu doar serviciile publice de evidență a persoanelor, vor fi dotate cu echipamente pentru eliberarea certificatelor de stare civilă în format electronic.

- Publicitate -

Activitatea de evidență a persoanelor va suferi din acest an o serie de modificări. Astfel, se dorește implementarea proiectului de informatizare de emitere a actelor de stare civilă și cartea electronică de identitate.

Anul acesta, în materie de evidență a persoanelor, vor fi implementate două proiecte naționale, proiectul de emitere a actelor de stare civilă informatizat și cartea electronică de identitate.

Pentru acest sistem național informatic de emitere a actelor de stare civilă termenul de implementare este stabilit prin hotărâre de Guvern, până pe 27 septembrie”, a precizat comisar şef de poliţie Ornella – Adriana Zecheru, director Direcția Județeană de Evidență a Persoanelor Prahova.

- Publicitate -

Citește și: Locuitorii din două comune din Prahova vor scăpa de navetă pentru obținerea buletinului

Actele de stare civilă nu vor mai fi scrise de mână, ci vor fi emise în format electronic. De asemenea, potrivit directorului Direcției Județene de Evidență a Persoanelor Prahova, toate comunicările interinstituționale vor fi făcute electronic.

Toate primăriile, nu numai serviciile publice de evidență a persoanelor, vor fi dotate, din această lună, cu echipamente pentru eliberarea certificatelor de stare civilă în format electronic.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Roxana Tănase
Roxana Tănase lucrează în presă din 1999. A fost reporter la Telegraful de Prahova și la postul local de televiziune Alpha TV din Ploiești, iar din 2012 a ales să facă parte din echipa Observatorulph.ro. Roxana se numără printre jurnaliștii cu cea mai mare experiență din presa locală și acoperă în special domenii precum administrație și politică.