Criza gunoaielor din Bereasca. Noi imagini cu deșeurile depozitate ilegal pe Drumul Sării din Ploiești – FOTO

gunoaie drum
Povestea gunoaielor din zona Drumul Sării din Ploiești datează de mai mulți ani.

Ploieștenii care locuiesc în Cartierul Bereasca ne-au semnalat, luni, la redacție, din nou, situația tonelor de gunoaie aruncate în zonă. „Ne-am săturat să facem sesizări, pentru că nu s-a luat nicio măsură”, s-au plâns oamenii.

- Publicitate -

Oamenii din zonă susțin că au reclamat, de-a lungul timpului, situația la Primăria Ploiești, la RASP și la Garda de Mediu, dar, din păcate, nu s-a luat nicio măsură.

De data aceasta, cetățenii din zonă au semnalat că, luni, pe trotuar și pe strada Drumul Sării au fost descărcate tone de moloz, fără ca autoritățile să intervină în vreun fel.

Astăzi au fost descărcați saci cu moloz de către camionete de 3,5 tone și au fost aduse cu căruțele noi deșeuri.

- Publicitate -

Ne-am săturat să facem sesizări, pentru că nu s-a luat nicio măsură. Nu putem trăi în condițiile acestea”, ne-a semnalat, luni, la redacție, unul dintre cititorii Observatorulph.ro, care ne-a transmis mai multe imagini din zonă.

„Am un teanc de sesizări la toate instituțiile posibile. Autoritățile trebuie să înțeleagă că trebuie să fie luate măsuri.

Vine vara și nu o să putem să ne scoatem copiii afară din casă din cauza mirosurilor. La prima ploaie, zona devine o mlaștină.

- Publicitate -

Au mai venit în zonă, au mai ridicat din gunoaie, dar ce trebuie să înțeleagă autoritățile este că trebuie stopat fenomenul de depozitare ilegală a gunoaielor.

Nu știm ce să mai facem cu persoanele care aruncă deșeurile în zonă. Suntem amenințați dacă le atragem atenția să nu mai aducă gunoaiele aici.

Instituțiile statului trebuie să intervină pentru a opri acest fenomen”, solicită cetățenii din zonă.

- Publicitate -

Criza gunoaielor din Bereasca

Povestea gunoaielor din zona Drumul Sării din Ploiești datează de mai mulți ani. Zona a fost transformată într-un depozit ilegal de deșeuri.

Citește și: Caracatița deșeurilor ilegale din Bereasca. Proprietarii de terenuri chemați în instanță, cei care aruncă gunoaiele stau fără nicio grijă

Primăria Ploiești a pierdut, de altfel, procesul cu unul dintre proprietari de terenuri din zonă, instanța apreciind că administrația locală ar fi trebuit să ia măsuri concrete pentru ca zona să nu fie transformată în depozit ilegal de deșeuri.

Detalii aici: Primăria Ploiești a pierdut procesul cu unul dintre proprietarii de terenuri din Bereasca, transformate în depozit ilegal de gunoaie – VIDEO, FOTO

La solicitarea Observatorulph.ro, Primărie Ploiești a oferit un răspuns cu privire la acțiunile care au avut loc în zonă, dar și cum s-a ajuns ca proprietarii de terenuri să fie chemați în instanță, deși nu ei sunt cei care depozitează gunoaiele în zonă.

- Publicitate -

Citește și: Criza gunoaielor din Bereasca. Explicația Primăriei Ploiești pentru procesele intentate proprietarilor de terenuri

gunoaie Ploiesti
Tone de moloz au fost descărcate, luni, pe Drumul Sării din Bereasca.
gunoaie strada
Cetățenii din zonă cer măsuri urgente pentru stoparea fenomenului de depozitare ilegală a gunoaielor.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Roxana Tănase
Roxana Tănase lucrează în presă din 1999. A fost reporter la Telegraful de Prahova și la postul local de televiziune Alpha TV din Ploiești, iar din 2012 a ales să facă parte din echipa Observatorulph.ro. Roxana se numără printre jurnaliștii cu cea mai mare experiență din presa locală și acoperă în special domenii precum administrație și politică.