Ce se întâmplă cu locul de joacă din Parcul Mihai Eminescu din Ploiești. Anunțul Primăriei

loc de joacă
Foto arhivă Primăria Ploiești

La aproape un an după ce ploieștenii au semnalat starea jalnică a Parcului Mihai Eminescu, Primăria promite că locul de joacă din zonă va fi amenajat. Dotările vor include alei din dale, mobilier urban, ansamblu pentru antrenament fitness, dar și echipamente pentru joacă.

- Publicitate -

În urmă cu aproape un an, mai mulți ploieșteni ne-au semnalat la redacție starea jalnică în care se află Parcul Mihai Eminescu.

La acea dată, oamenii au reclamat faptul că locul de joacă din Parcul Mihai Eminescu este un adevărat pericol pentru copii.

Citește și: Din nou de la cititori: Poze cu locul de joacă din Parcul Eminescu, ajuns un adevărat pericol pentru copii

Primăria Ploiești a anunțat, luni, că în Parcul Mihai Eminescu va fi amenajat locul de joacă, fiind semnat contractul de proiectare și execuție lucrări.

- Publicitate -

Potrivit Primăriei Ploiești, noul spațiu de agrement destinat copiilor va fi dotat cu echipamente și accesorii moderne.

Locul de joacă din parcul Mihai Eminescu va fi un loc de relaxare atât pentru copii, cât și pentru adulții care îi însoțesc.

Acesta va fi pavat cu covor din tartan și va include alei din dale, mobilier urban rezistent și atractiv, ansamblu pentru antrenament fitness, complex cu echipamente pentru joacă, precum și delfin pe arc, balansoar pe arc cu figurine – pentru 2 persoane, balansoar 3D pe arc cu figurine, ursuleț pe arc, zebră pe arc, carusel cu figurine 3D, hintă cu 2 locuri, masă pentru ping-pong, pergolă cu 2 bănci, căsuță ciupercă, măsuță tip floare cu scaune în formă de ciupercuțe”, a precizat Primăria Ploiești.

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Roxana Tănase
Roxana Tănase lucrează în presă din 1999. A fost reporter la Telegraful de Prahova și la postul local de televiziune Alpha TV din Ploiești, iar din 2012 a ales să facă parte din echipa Observatorulph.ro. Roxana se numără printre jurnaliștii cu cea mai mare experiență din presa locală și acoperă în special domenii precum administrație și politică.