Dacă oamenii ar înțelege că platformele de colectare dintre blocuri sunt destinate doar gunoiului menajer, atunci nu am vedea munții de deșeuri care se strâng la aceste platforme. Nu toți înțeleg, iar urmările sunt binecunoscute de ploieșteni.
Este ceva normal să duci gunoiul menajer la aceste platforme, dacă locuiești la blocurile din proximitate. Anormal este să faci asta dacă locuiești la casă sau ai o firmă în apropiere.
Cum mulți nu au contracte sau volumul de deșeuri depășește cu mult capacitatea proprie de stocare, îi puteți vedea ducând aceste deșeuri la platformele de la blocuri.
O altă categorie o reprezintă cei care construiesc sau își reamenajează locuințele și nu înțeleg sau nu vor să plătească ridicarea unor cantități mai mari de deșeuri, caz în care tot la aceste platforme le aduc. apar și elemente de mobilier, saltele etc.
Chiar dacă operatorul respectă graficul de colectare, imediat după plecarea celor care ridică gunoiul apar iar situații precum cele din imaginile trimise de un cititor din Ploiești
”Buna ziua! Revin cu problema gunoiului adus la ghenele de bloc. Domnul din imagine a carat de aproape 2 ore și priviți ce a lăsat în urmă…”, spune cititorul.
Uneori cei care procedează așa sunt identificați și amendați, însă în cele mai multe cazuri nu se întâmplă așa, iar platformele de gunoi din cartierele Ploieștiului ajung să arate jalnic.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































