Primăria Ploiești susține că a demarat operațiunea de îngropare a cablurilor de pe stâlpii electrici. Două contracte care vizează iluminatul public vor include și o rezolvare cu privire la problema cablurilor din Ploiești.
De la un capăt la altul, Ploieștiul este împânzit de cabluri, chiar dacă de ani de zile se vorbește de obligativitatea va acestea să fie în subteran.
Citește și: Ploiești, orașul împânzit de cabluri. Rețele suspendate în copaci sau agățate pe stâlpi – FOTO
Observatorulph.ro a solicitat un punct de vedere Primăriei Ploiești cu privire la această situație, având în vedere și desele sesizări din partea cetățenilor cu privire la cablurile rupte suspendate prin copaci sau agățate pe stâlpi.
Răspunsul Primăriei Ploiești cu privire la cablurile
Potrivit Primăriei Ploiești, în data de 08.11.2022, Municipiul Ploiești a emis ordinele de începere către constructorul SC Luxten Lighting Company SA, pentru executarea lucrărilor la proiectele de investiții Eficientizare consumuri energetice în municipiul Ploiești – sistem de iluminat public traseu 101 – Bulevardul Republicii, strada Gheorghe Doja, strada George Coșbuc, strada Ștefan Greceanu, strada Nicolae Bălceascu, strada Ștefan Cel Mare, strada Democrației, Gara de Sud, Cod SMIS 124852 și Eficientizare consumuri energetice în municipiul Ploiești sistem de iluminat public traseu tramvai 102, strada Găgeni – Șoseaua Nordului, Șoseaua Vestului, strada Libertății (Gara de Vest), Cod SMIS 122.010”.
„În paralel cu lucrările la cele două proiecte amintite, s-a început și execuția suportului tehnic pentru îngroparea celorlalte rețele de comunicații la care faceți referire în articolul precizat”, a anunțat Primăria Ploiești.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































