Ploieștenii care amplasează panouri fotovoltaice ar putea să beneficieze de scutire la plata impozitelor. Un proiect de hotărâre de Consiliu Local prevede că această facilitate ar urma să se aplice pe o perioadă de 10 ani.
Observatorulph.ro a demarat, la începutul lunii martie, o campanie prin care solicita scutirea de la plata impozitelor a celor care și-au montat panouri fotovoltaice.
Citește și: Ploieștenii care și-au montat panouri fotovoltaice ar trebui scutiți de la plata impozitelor? Campanie Observatorul Prahovean
Proiectul de hotărâre a fost inițiat de consilierii locali Magdalena Trofin și Mihai Tonsciuc. Conform proiectului, „se acordă scutire pe o perioadă de 10 ani de la impozitul pentru clădirile noi sau reabilitate, cu destinația de locuință, pentru care proprietarii execută pe cheltuială proprie lucrări pentru instalarea de sisteme de producere a energiei electrice din surse fotovoltaice”.
Citește și: Proiect pentru scutirea de la plata impozitelor pe clădire pentru ploieștenii care își instalează panouri fotovoltaice
Facilitatea ar urma să fie acordată, dacă proiectul va fi aprobat, doar în anumite condiții.
- Este proprietar persoană fizică al imobilului – construcție cu destinația de locuință pe care se amplasează sistemul de panouri fotovoltaice.
- Lucrările pentru instalarea de sisteme de producere a energiei electrice din surse fotovoltaice sunt realizate de cheltuială proprie.
- Lucrările au fost efectuate de către un operator autorizat ANRE
- Până la depunerea cererii sunt achitate toate obligațiile fiscale restante.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































