Ploieștenii care și-au montat panouri fotovoltaice ar trebui scutiți de la plata impozitelor? Campanie Observatorul Prahovean

Codul fiscal permite scutirea de la plata impozitelor locale a celor care își montează panouri fotovoltaice

Noul cod fiscal le oferă primăriilor posibilitatea de a scuti de la plata impozitelor proprietarii de clădiri care au investit în panouri fotovoltaice. Pentru că la Ploiești nu există o inițiativă în acest sens, Observatorul Prahovean le propune consilierilor locali și conducerii Primăriei Ploiești să inițieze și să supună dezbaterii publice un proiect prin care cetățenii care au investit în surse de energie regenerabilă să fie recompensați.

- Publicitate -

Casele verzi pot fi scutite de plata impozitelor locale. Asta prevede noul Cod fiscal, care a intrat în vigoare la începutul acestui an. Decizia aparține autorităților locale, care, prin hotărâre de consiliu, pot aplica reduceri sau scutiri de impozite.

”Consiliile locale pot hotărî să acorde scutirea sau reducerea taxelor pentru clădirile noi sau reabilitate, cu destinația de locuință, pentru care proprietarii au executat pe cheltuială proprie lucrări pentru creșterea performanței energetice, pentru instalarea de sisteme de producere a energiei electrice din surse fotovoltaice sau pentru sisteme ecologice certificate de colectare și tratare a apelor uzate rezultate din consumul propriu” se arată în noul Cod Fiscal.

Consiliul Local Constanța a adoptat deja o hotărâre prin care cetățenii care și-au montat sisteme de producere de energie verde să beneficieze de impozit 0.

Citește și Taxe și impozite locale, în 2023, la Ploiești. Cum se acordă scutirea la plata dărilor către bugetul local

Potrivit Știrilor Pro TV, locuitorii Municipiului de la malul Mării Negre, care își depun documentele până la finalul lunii martie, vor fi scutiți de la plata taxelor și pentru anul 2023, iar cei vor depăși acest termen, nu vor plăți impozit pentru anul 2024. Decizia a fost luată anul trecut și este supusă la vot anual.

- Publicitate -

Pentru că la Ploiești nu a fost anunțat până acum niciun proiect prin care să cetățenii să fie recompensați sau stimulați să facă astfel de investiții, Observatorul Prahovean lansează în spațiul public acest subiect.

Astfel, ziarul nostru le propune consilierilor locali, indiferent de apartenența politică, dar și conducerii Primăriei Ploiești, să inițieze un proiect privind scutirea de la plata taxelor locale a cetățenilor care își montează sisteme de producere de energie verde, care să fie supus dezbaterii publice.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Marius Nica
Marius Nica lucrează în presă din anul 2000. A început cu presa scrisă, fiind reporter și ulterior redactor la Telegraful de Prahova, Muntenia Telegraf, apoi a devenit redactor șef la Monitorul de Prahova. A urmat o carieră în televiziunea locală, fiind realizator și moderator la posturile Will TV și Alpha TV, dar și colaborator la Evenimentul Zilei, Radio K și Will FM. Din 2007 este directorul editorial al ziarului Observatorul Prahovean.