Ședință cu scandal în Comisia de Urbanism a Primăriei Ploiești. Arhitectul șef: ”Dați-mă în judecată!” [VIDEO]

Ședință cu scântei a Comisiei Tehnice de Amenajare a Teritoriului și Urbanism din Primăria Ploiești

Un proiect aflat pe ordinea de zi a ultimei ședințe a Comisiei Tehnice de Amenajare a Teritoriului și Urbanism din Primăria Ploiești s-a transformat într-un schimb de replici între arhitectul șef al Municipiului și reprezentantul unei asociații de vecini care se opun unui proiect imobiliar în cartierul Albert.

- Publicitate -

Săptămâna trecută, la sediul Primăriei Ploiești s-a desfășurat o ședință a Comisiei Tehnice de Amenajare a Teritoriului și Urbanism (CTATU).

Pe ordinea de zi s-a aflat un proiect imobiliar care prevede construirea a două blocuri într-o zonă de case, respectiv B-dul Republicii 329 – Amaradiei 4 din cartierul Albert.

Astfel, a avut loc prezentarea proiectului (VIDEO la finalul articolului), care a fost modificat, în sensul reducerii înălțimii celor două imobile de la 4 la 3 etaje, precum și amenajarea unor platforme pentru colectare selectivă a deșeurilor (Documentația este disponibilă aici: URCARE PORTAL IT modif)

- Publicitate -

Citește și ”Nu vrem blocuri între case!” O petiție a locuitorilor de pe o stradă din cartierul Albert a amânat votul unui noi proiect imobiliar în Ploiești

Ulterior discursului arhitectului care se ocupă de acest proiect, în ședință a luat cuvântul Mihai Ionică, reprezentant al Asociației de Proprietari – Vecini ai proiectului.

Acesta a declarat că toți cei 26 de vecini au semnat mai multe memorii prin care se opun construcției de blocuri, printre motivele invocate numărându-se: construcția unor blocuri în zone de locuințe individuale, cu încălcarea regimului de înălțime, un singur acces din trei obligatorii, drumul de acces este de categoria a IV-a, având o lățime de numai 5 metri și fiind destinat accesului la locuințe și servicii curente sau ocazionale din zonele cu trafic foarte redus (Documentele pot fi accesate aici: Punct de vedere și PREAMBUL).

În timpul discursului, Mihai Ionică a declarat că certificatul de urbanism a fost semnat de arhitectul șef al Ploieștiului care nu avea acest drept, în urma unei decizii a instanței. Veronica Rădună a reacționat, respingând acuzația și i-a transmis reprezentantului asociației de proprietari să o dea în judecată.

- Publicitate -

La finalul discuțiilor, proiectul imobiliar respectiv a fost votat de majoritatea membrilor CTATU.

”În funcție de evoluția acestui proiect ne rezervăm dreptul de a contesta în instanță construcția acestor blocuri într-o zonă de case. Ce s-a întâmplat la ședință reprezintă o sfidare a tuturor celor 26 de vecini care se opun apariției blocurilor în zona noastră de case” a precizat Ionică.

VIDEO Schimbul de replici între reprezentantul asociației de vecini și arhitectul șef al Ploieștiului:

VIDEO – Prezentarea proiectului imobiliar

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Marius Nica
Marius Nica lucrează în presă din anul 2000. A început cu presa scrisă, fiind reporter și ulterior redactor la Telegraful de Prahova, Muntenia Telegraf, apoi a devenit redactor șef la Monitorul de Prahova. A urmat o carieră în televiziunea locală, fiind realizator și moderator la posturile Will TV și Alpha TV, dar și colaborator la Evenimentul Zilei, Radio K și Will FM. Din 2007 este directorul editorial al ziarului Observatorul Prahovean.