Românii vor avea parte de o nouă minivacanță după ce Guvernul a decis să facă punte cu ziua liberă de 24 ianuarie – Ziua Unirii Principatelor Române. Luni, 23 ianuarie va fi o nouă zi liberă în administrația locală, zi care însă trebuie recuperată.
Angajații vor avea o nouă zi liberă suplimentară pe 23 ianuarie, pe lângă cea stabilită prin lege pe 24 ianuarie – Ziua Unirii Principatelor Române.
Ziua de 23 ianuarie va trebui însă recuperată. Conform unei dispoziții, salariații din Primăria Ploiești și din instituțiile publice din subordinea Consiliului Local Ploiești, recuperarea zilei de 23 ianuarie, stabilită ca zi liberă, se va efectua prin prelungirea timpului de lucru cu 30 de minute, în perioada 30.01.2023 – 21.02.2023.
Trebuie precizat că, potrivit dispoziției postate pe site-ul Primăriei Ploiești, salariații au posibilitatea recuperării zilei de 23 ianuarie, stabilită ca zi liberă, cu o zi din concediu de odihnă aferent anului 2023, 2022 sau 2021, pe baza unei solicitări scrise.
Citește și: Trei zile libere în plus pentru angajați în 2023
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































