Oreste Teodorescu a relatat varianta sa referitoare la ceea ce consideră a fi un abuz din partea unui polițist din Ilfov. Materialul a fost publicat AICI. Joi, la ora 15.00, a venit și reacția IJP Ilfov, pe care o redăm integral.
”Cu privire la postarea și fotografiile apărute în mediul online, pe un cont de socializare al domnului Oreste Alexandru Scarlat Teodorescu, în care acesta face referire la discuțiile purtate cu un polițist din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ilfov, la data de 19 iulie a.c., Compartimentul de Relații Publice al I.P.J. Ilfov este abilitat să comunice următoarele:
La data de 19 iulie a.c., în jurul orei 1.30, în urma unei acțiuni operative pe linie de siguranță rutieră, desfășurată în localitatea Tânganu, județul Ilfov, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ilfov – Poliția Orașului Pantelimon au oprit pentru verificări un autoturism, condus de Oreste Alexandru Scarlat Teodorescu.
La momentul în care polițiștii l-au legitimat și au verificat portbagajul autoturismului, conducătorul auto a devenit recalcitrant la adresa acestora.
În urma controlului efectuat, polițiștii au constatat că autoturismul nu era dotat cu trusă medicală, triunghiuri reflectorizante și stingător pentru incendii omologate, motiv pentru care, polițiștii l-au sancționat contravențional, conform articolului 100, alin. 1, punctul 13 din O.U.G. nr. 195/2002 republicată.
Deși, în repetate rânduri, i s-a solicitat acestuia reîntoarcerea la mașină, acesta nu a respectat indicațiile polițiștilor.
Pentru această abatere, conducătorul auto a fost sancționat, potrivit articolului 100, alin. 3, litera f din O.U.G. nr. 195/2002 republicată, iar, ca măsură complementară, i-a fost suspendat dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice, pentru o perioadă de 30 de zile, pentru nerespectarea indicațiilor și dispozițiilor polițistului rutier aflat în exercitarea atribuțiilor de serviciu.
Astfel, șoferul a fost sancționat cu amendă contravențională, în valoare de 1.160 de lei.
Conducătorul autoturismului a părăsit locația, fără să aștepte returnarea documentelor și a procesului-verbal de contravenție.
Actele de identitate și procesul-verbal de contravenție sunt la Poliția Orașului Pantelimon, iar permisul de conducere a fost transmis la sediul Inspectoratului de Poliție al Județului Ilfov, pentru implemetare în baza de date.”
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































