El este polițistul care i-a luat actele lui Oreste, fără să justifice măsura

e0899967-facd-44ad-bd1f-8a0689ae68a5.jpg

e0899967-facd-44ad-bd1f-8a0689ae68a5.jpg

Un incident demn de adevăratul stat polițienesc l-a avut în centrul atenției pe Oreste Teodorescu. Acesta a fost oprit în trafic, în noaptea de miercuri spre joi, iar actele i-au fost reținute fără să primească un proces verbal sau măcar o banală explicație de la polițistul din imagine.

- Publicitate -

La scurt timp după ce a rămas fără acte, Oreste a postat pe facebook un text în atenția ministrului Carmen Dan:

”Aseară, la orele 01.25 cu aproximație, am devenit victima unui abuz în serviciu clar

În comuna Tanganu am fost oprit de un agent de circulație pe care l-am văzut exclusiv datorită echipamentului alb. Am tras regulamentar pe dreapta și imediat după aceasta am intrat parcă într-un capitol din Kafka…

- Publicitate -

Agentul, pe care am sa-l denumesc Shahid Punjabi, întrucât nu s-a prezentat mi-a solicitat actele la control, i-am dat permisul, talonul, buletinul, asigurarea auto. Mi-a solicitat apoi sa-i deschid portbagajul și sa-i arat ce am in geanta. Surprins constată că am haine… remarca superior: “ deci aveți haine? De unde veniți și unde mergeți? “

Mă enervez ușor și replic: “păi și ce voiați să am, Goethe… ? Și, din câte știu: cine sunt, de unde vin și încotro mă îndrept sunt întrebări filosofice nu ale poliției rutiere ?” Și îl rog sa-mi comunice motivul pentru care am fost oprit!

Ridică tonul la mine și la fel de autoritar ca un maharajah îmi zice ferm sa trec in mașina… refuz, replicându-i ca sunt pe spatiu public și nu înțeleg să dau curs invitației sale dacă nu îmi comunică motivul pentru care m-a tras pe dreapta!

- Publicitate -

Shaihid iritat la culme se introduce în mașina de poliție, alături de un jandarm timid, închide geamul și privește un punct fix pe volan. După vreo 15 minute în care l-am urmărit absolut perplex i-am ciocănit în parbriz reluând întrebarea legată de motiv.

-“Treci în mașină, vă rețin permisul pentru că nu ascultați indicațiile organului de control, am zis sa stați în mașină! “

În mașina lui miroase ciudat, un amestec de transpirație, tutun și mi se pare alcool… îi spun că voi da curs solicitării sale, doar dacă îmi arată în regulament că ma poate opri și reține 15 minute fără motiv…

- Publicitate -

Bolborosește ceva, în sanscrită cred și se reîntoarce în apatia-i bizară! Îmi pierd și eu in cele din urma răbdarea și îl anunț ca dacă nu-mi da un proces verbal, sau actele voi pleca acasă întrucât mi-e somn!

Îmi transmite peste linia geamului întredeschis să fac ce vreau… am plecat lăsând actele în posesia lui, după ce am făcut aceste poze.

Citind azi dimineața Codul de etica și deontologie a polițistului, am concluzionat că am fost victima unui foarte clar abuz in serviciu. Am contactat avocatul și voi întreprinde demersurile procedurale!

- Publicitate -

Acum nu vreau să cad in retorica stupida a conspirației, dar după toate cele petrecute in ultimul timp, tare mi-e teamă că am devenit o țintă vie ciracilor doamnei Dan, cea setoasa de sange #rezist

România stat milițienesc? Se pare ca da!”

Așadar, aceasta este varianta poveștii lui Oreste Teodorescu. Deocamdată nu a fost dată publicității și varianta oficială a MAI, însă este de așteptat un comunicat al acestui minister, în care să explice situația și măsurile luate, indiferent cui aparține vina.

- Publicitate -

e0899967-facd-44ad-bd1f-8a0689ae68a5.jpg

29cb39c1-a952-4372-a814-792facde7e7f.jpg

c9494e0a-30e4-442a-8b8e-023352401415.jpg

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Claudiu Vasilescu
Claudiu Vasilescu a început cariera de jurnalist în 1993, în radio, până în 1999, când a trecut în televiziune. Din 2007 a activat în ambele domenii, iar din 2017 a ”atentat” și la presa scrisă, alăturându-se echipei Observatorulph.ro, unde activează și în prezent. Împreună cu echipa ObservatorulPh a lansat proiectul www.icars.ro, un site dedicat pasionaților auto și nu numai.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău