Traficul feroviar a fost bulversat ieri, de un incident care putea provoca o tragedie în zona Gării de Vest din Ploiești. O pasarelă metalică, de câteva tone, aparținând Veolia, s-a prăbușit peste liniile ferate. Numai un noroc a făcut ca în acel moment să nu circule vreun tren.
Până aseară, pasarela metalică a fost tăiată în bucăți și, cu ajutorul unei macarale de mare tonaj, au fost eliberate liniile de tren și refăcute cablurile electrice astfel încât traficul feroviar a revenit la normal.
Pasarela respectivă a fost construită în anii 70, odată cu magistrala de termoficare. După incident, atât reprezentanții Veolia, cât și cei ai CFR au promis că vor inspecta toate pasajele metalice construite peste calea ferată.
Fabuloasă este însă reacția ministrului Transporturilor, Lucian Șova. Acesta a declarat după incidentul din zona Gării de Vest din Ploiești: “Să-i mulțumim lui Dumnezeu că nu s-a întâmplat nimic”.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































