Studenții din UPG Ploiești fac frigul la cursuri. De ce mai plătim atâtea taxe?

taxe-upg-ploiesti.jpg

taxe-upg-ploiesti.jpg

Mai mulți studenți s-au plâns pe adresa redacției că în sălile de curs e mai frig decât în ”epoca” Ceaușescu. Informația a fost confirmată și de o parte a cadrelor didactice.

- Publicitate -

Sesizarea studenților din UPG:

”Va scriu in numele tuturor studentilor care sufera de frig, in timpul cursurilor. Este inadmisibil ce ni se intampla. Suntem tinuti in frig, un frig cumplit. Dupa cum spun si profesorii, mai cumplit ca cel de pe vremea lui Ceausescu. Exista calorifere, moderne chiar, dar nu sunt pornite. Am renuntat cu totii de mult la mofturile modei, ne imbracam cu cate 2,3 bluze, fular, caciula, manusi si geci groase si lungi. Ni se mai vad doar ochii si abia reusim sa scoatem doua vorbe. Profesorii fac ture de-a lungul salilor ca sa se incalzeasca.

E cumplit sa stai in frig si sa nu te poti misca, incet in incet amortesti si nu-ti mai simti picioarele si mainile. In pauze ne mai dezmortim prin mers si cu un amarat de ceai, care acum pare o mana cereasca. Si mai cumplit este ca situatia nu este recenta, de cativa ani studentii se plang de lipsa caldurii, profesorii se plang si ei. Nimeni nu face nimic, iar noi ne imbolnavim pe capete.

- Publicitate -

Ce ar trebui sa facem ca sa ia cineva masuri? Platim taxele enorm de scumpe pentru ce? Pana si parcarea se plateste. Xeroxul din incinta universitatii este mai scump decat cel mai scump xerox din oras.

Noi vrem sa invatam, dar cum sa ne putem concentra in conditiile de fata? Ce sa credem? Ca nu se doreste ca noi sa invatam? Indiferenta si nepasarea e o mare problema a societatii in care traim, nimanui nu-i pasa, nimeni nu se implica. Din aceasta cauza tot entuziasmul nostru se pierde, pentru ca nimeni nu ne sustine, nimanui nu-i pasa! Un popor indiferent este un popor care nu contesta alegerilor celor care il conduc si nu-i pasa de societate.

Asta se vrea de la noi? Sau se doreste ca tineretul sa scoata tara asta din anonimat si sa o promovam, sa-i exploatam toate oportunitatile pe care le are?  Sper ca acest mesaj sa ajunga si la conducerea universitatii, si sa nu ne mai ignore”.

- Publicitate -

Rectorul UPG nu a putut fi contactat telefonic pentru un punct de vedere, redacția noastră solicitând și pe mail o reacție conducerii universității.

Reamintim că o școală din Prahova este închisă din cauza frigului din clase (detalii AICI)

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Marius Nica
Marius Nica lucrează în presă din anul 2000. A început cu presa scrisă, fiind reporter și ulterior redactor la Telegraful de Prahova, Muntenia Telegraf, apoi a devenit redactor șef la Monitorul de Prahova. A urmat o carieră în televiziunea locală, fiind realizator și moderator la posturile Will TV și Alpha TV, dar și colaborator la Evenimentul Zilei, Radio K și Will FM. Din 2007 este directorul editorial al ziarului Observatorul Prahovean.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău