”Patru jucători nu vor mai face parte din lotul Petrolului”, au anunțat oficialii clubului ploieștean.
Vacanţa petroliştilor se îndreaptă spre final, iar oficialii „lupilor” au stabilit, în mare parte, coordonatele perioadei de pregătiri din această iarnă. Astfel, până la startul returului, liderul Seriei a III-a va efectua doua stagii centralizate şi va susţine nouă jocuri test, lista partenerilor din meciurile amicale fiind, la rândul ei, aproape definitivată
Petroliştii vor începe treaba pe 10 ianuarie când este programată reunirea lotului, tot atunci urmând să se desfăşoare şi primul antrenament al anului, pe „Ilie Oană”, de la ora 16.00. Apoi, timp de zece zile, pregătirile se vor derula la Ploieşti, perioada încheindu-se, pe 20 ianuarie, cu un joc de verificare, în compania unui adversar ce urmează să fie stabilit.
Din 22 ianuarie, „lupii” vor urca la munte, pentru primul cantonament, ce se va desfăşura la Cheile Grădiştei, acolo unde accentul se va pune pe acumulările fizice. „Chinul” elevilor lui Romulus Ciobanu va fi „îndulcit”, însă, şi de disputarea a două partide amicale, pe 28 ianuarie (cu Olimpic Cetate Râşnov) şi pe 31 ianuarie (cu AS SR Braşov).
Stagiul montan se va încheia pe 2 februarie, pentru ca, în intervalul 6-16 februarie, să fie programat cel de-al doilea cantonament, găzduit de către Centrul Naţional de Fotbal de la Buftea. Perioadă în care au fost antamate trei jocuri test, cu Unirea Slobozia (7 februarie), FC Argeş (10 februarie) şi Chindia Târgovişte (14 februarie), seria meciurilor amicale urmând să continue după revenirea la Ploieşti, cu jocuri pe 17 februarie (adversar nestabilit), pe 21 februarie, contra liderului Seriei a II-a, Progresul Spartac Bucureşti, şi pe 24 februarie, cu colega de serie CS Aninoasa. Pentru toate aceste meciuri urmează să fie stabilite locurile de desfăşurare şi orele de start.
Oficialii Petrolului au stabilit și lista jucătorilor pe care staff-ul tehnic nu se va mai baza pentru partea a doua a sezonului.
Astfel, portarul Ionuţ Marinică şi jucătorii de câmp Alexandru Puchea, Adrian Vintilă, Roland Stănescu şi George Dumitru au fost anunţaţi că nu mai intră în planurile de viitor ale clubului nostru, ei urmând să se despartă, în această iarnă, de gruparea „galben-albastră”. (sursa: Facebook/Petrolul Ploiești)
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































