Spitalul Județean, cea mai mare unitate medicală din Prahova, situată în zona de Nord a Ploieștiului, a intrat într-un program de reabilitare. Astăzi a fost inaugurată Secția de Cardiologie de la etajul V al unității medicale, urmând tot de astăzi să fie semnat ordinul de începere a lucrărilor la etajul al IV-lea al clădirii.
Cei care au participat la inaugurarea Secției de Cardiologie s-au arătat mulțumiți. Diferența este de la cer la pământ. O vizită prin spital, la etajele inferioare, este exemplul cel mai bun. În momentul în care ajungi la etajele inferioare inclusiv aerul devine insuportabil. Paturile din saloane sunt vechi, iar pardoseala este de pe vremea în care a fost construit spitalul.
Holurile sunt scufundate, în anumite zone, în beznă. În tot spitalul este caldură. Aparatura este veche, iar aglomerația de la unele secții a devenit ceva obișnuit. ,, Suntem în vârstă și suntem bolnavi. Am venit de nevoie, nu de plăcere”, ne povestește nea Ion, în vârstă de 74 de ani. A căzut pe scările de la casă și i s-a umflat piciorul…
La etajul al IV-lea, o altă pacientă are nevoie de ajutor. ,,Am probleme cu stomacul. De cațiva ani merg prin spitale”, ne povestește femeia, în vârstă de 69 de ani.
Coborâm rapid treptele de la un etaj la altul și ajungem la parter. La Unitatea de Primiri Urgențe câteva persoane sunt venite pentru asistență medicală în regim de urgență. În depărtare se aude sirena unei ambulanțe, semn că încă o persoană este adusă la Județean… Rampa de acces în unitatea medicală trebuie înlocuită, susține președintele Consiliului Județean Prahova. Lucrările de modernizare de la Județean vor fi continuate și în 2018. Momentan, etajul al V-lea al Spitalului Județean este reabilitat complet…
Secția de Cardiologie, unde pe vremuri, la începutul anilor 1990 era Secția de Pediatrie, arăta ca orice spital modern din strainatate… Aparatura a fost înlocuită, iar paturile sunt noi. Inclusiv lenjeria este nouă. Până în momentul în care tot spitalul va arăta așa, vor mai trece cațiva ani, dar, spun pacienții, ,,sperăm că minunile se vor întampla și la noi. Prea multa vreme Județeanul a fost Spitalul Groazei. Speram ca și la noi să se întample lucruri bune”.








Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































