Zilele trecute, publicam un articol despre uimirea trăită în momentul în care am văzut mai mulți angajați ai CFR asfaltând pasajul de la Rafinăria Vega. Sincer, chiar am crezut că, în sfârșit, inevitabilul se întâmplă: adio, gropi și mers în ritm de melc la calea ferată. Uimirea mea s-a năruit rapid în momentul în care am văzut că, de fapt, toată asfaltarea era, de fapt, o plombare nevinovată.
Astăzi, am primit și o primă reacție, de data asta oficială, din partea reprezentanților secției de căi ferate. Oamenii sunt sinceri și recunosc, fără rețineri, că lucrarea este una provizorie, dându-ne asigurări că într-un viitor apropiat apropiat pasajul de aici va beneficia de același tratament ca și cel din zona Primăriei Blejoi.
”Am apreciat umorul dumneavoastră redat perfect în articolul din zilele trecute. Aveți dreptate să fiți nemulțumit de starea pasajului. Totodată, trebuie să înțelegeți că suntem nevoiți, până la definitivarea procedurilor de licitație în lipsa unui buget aprobat, să menținem prin reparații provizorii starea pasajului, respectiv prin umplerea gropilor ce se formează cu mixtura rece.
Așa după cum știți, aceeași situație a fost și la trecertea de nivel de la Blejoi, unde s-a rezolvat definitiv această problemă.
Din păcate, soluția adoptată acolo nu poate fi aplicată și aici din mai multe cauze dintre care enumăr: Linii multiple de traversare, linii neparalele ce nu pot fi conectate prin dale elastice tipizate, existența unui strat de piatră cubică la mică adâncime sub asfaltul existent.
Soluția propusă pentru acest pasaj este clar doar eliminarea pietrei cubice din corpul pasajului și asfaltare. Așa cum am promis după sancțiunile dispuse de Poliția Județeană, estimăm în termen cât de scurt că vom demarara aceste lucrări complexe.Până atunci, suntem nevoiți să ținem stratul de asfalt existent în condiții cât de cât conforme prin remediere punctuală cu mixtura rece.”, ne-a declarat Mircea Gabriel Vilciu, șeful Secției L6 Ploiești din cadrul CFR.
Așadar, nu ne rămâne decât să sperăm că drumurile birocrației și ale sistemului de licitații din aparatul de stat românesc se vor intersecta în curând, cine știe, poate chiar pe pasajul CFR de la Rafinăria Vega. Nu de alta, dar să vadă și ele că ”la tăți ni-i greu”. Mai ales șoferilor care-și conduc singuri mașinile.?
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































