Doamne! Am să-ți zic vreo două

97d44745-d30e-4558-8f27-8a4c407dc2c2.jpg

97d44745-d30e-4558-8f27-8a4c407dc2c2.jpg

Să nu-ți faci chip (ne)cioplit. Ar fi una dintre poruncile divine. Da, da, acele porunci propovăduite chiar de reprezentanții bisericii. Cum se numeşte atunci când comanzi un clopoțel de 26 de tone şi 500.000 de euroi? Şi bonus îl mai şi inscripționezi cu numele mult-prea-fericitului? 

- Publicitate -

Desigur, nu e de competența mea să judec cum a lăsat Dumnezeu lumea. Invers e posibil. Dar dacă Dumnezeu i-a lăsat pe ăştia de la BOR să acționeze aşa, probabil a vrut să ne arate cum se manifestă demența senilă în formă continuată. Tare îmi e să nu se repete episodul biblic cu Sodoma şi Gomora, iar noi să fim victime colaterale. Dacă există un precedent, de ce nu s-ar putea repeta?

Patriarhia, despre chipul Patriarhului Daniel pe clopote: Nu este un gest de mândrie

Cum ar fi fost dacă, fix pe locul unde se ridică celebra Catedrală a Mântuirii Neamului, BOR ar fi ridicat o bojdeucă, cu o cruce modestă deasupra? Ar fi arătat a simbol al smereniei, al credinței pure, nealterată de opulența dementă? Cum ar fi fost dacă mult-prea-fericitul şi acoliții săi ar fi continuat, cu aceeaşi asiduitate, să strângă jdemiile de miliarde de la enoriaşi şi de la bugetul de stat (adică tot de la enoriaşi voluntari şi involuntari), iar la finalul campaniei să ne prezinte bojdeuca umilă şi să anunțe că donează întreaga sumă pentru tratarea copiilor bolnavi, sau măcar pentru alinarea suferinței celor cu boli incurabile?
Cred că Dumnezeu ar fi fost mândru de noi şi poate ne-ar fi mântuit. Biserica ortodoxă (instituția, nu simbolistica) şi-ar fi recăpătat credibilitatea şi ar fi câştigat chiar şi respectul ateilor şi al celorlalte culte.
Hârdăul ăla de clopot ar putea să-i stârnească mânia, nu să-l convingă că merităm mântuirea.
Doamne!!! Dacă mă auzi, fă tu ceva, că ştiu că poți, strânge-i p’ăştia de la BOR într-un loc, pune clopotul ăla peste ei şi fă-te că uiți să-l mai ridici. Dă-o-ncolo că n-or putea ei să mute 26 de tone… Lui Manole i-a ieştit faza cu nevastă-sa şi uite că dăinuieşte şi astăzi „monastirea”. Îți dai seama Doamne, ce jertfă ar fi cu ăstia uitați în clopot? Ia mai gândeşte-te! Era aşa… o sugestie…, dacă-mi permiți asta.

- Publicitate -

 

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Claudiu Vasilescu
Claudiu Vasilescu a început cariera de jurnalist în 1993, în radio, până în 1999, când a trecut în televiziune. Din 2007 a activat în ambele domenii, iar din 2017 a ”atentat” și la presa scrisă, alăturându-se echipei Observatorulph.ro, unde activează și în prezent. Împreună cu echipa ObservatorulPh a lansat proiectul www.icars.ro, un site dedicat pasionaților auto și nu numai.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău